Moderaternas invandringspolitik diskuterades i Agenda

Publicerad 28 september 2014 kl 22.54

Radio & TV. I kvällens SVT Agenda diskuterades invandringen till Sverige och volymerna kom på tal när Tobias Billström gästade studion. Han tog då avstånd från att han använt uttrycket volymer.
 – Jag tyckte inte det var särskilt bra, pudlade Billström direkt.

Dela artikeln

I programmet reste SVT till olika kommuner där Moderaterna har starkt stöd. På lokalnivå skiljer sig tonerna rejält från partitoppen som numera är känd för Fredrik Reinfeldts berömda tal om att vi måste "öppna våra hjärtan".

– Vi måste också ta till oss att folk faktiskt tycker att vi inte har haft en bra integrationspolitik, att vi inte haft en bra invandringspolitik, säger det moderata kommunalrådet Anders Berngarn i inslaget.

Vägrar prata volymer
Före detta migrationsminister Tobias Billström gästade studion i SVT Agenda och fick upprepade frågor om "volymer", ett begrepp han själv använt tidigare som en slags moderat variant av begreppet massinvandring.

Billström har i efterhand pudlat för den formuleringen och så gjorde han även ikväll, trots raka frågor om huruvida Sverige verkligen klarar att ta emot fler människor.

– Användandet av uttrycket volymer var olyckligt i det här sammanhanget. Jag tyckte inte det var särskilt bra, sade Billström.

Twitterkritik mot SVT
Programmet väcker flera reaktioner på internet där flera Twitter-användare ville markera mot att SVT nu försiktigt försökt närma sig den fråga som gjort störst avtryck i årets val.

"Men snälla #Agenda - kanske kunde ni ha ett enda program det här året där ni inte pratar om flyktingar/invandringspolitiken/SD?", frågar sig Emma Hernborg som beskriver sig som pendlande kommunikatör på Twitter.

"Sjunde inslaget om invandring i SVT Agenda", konstaterar Rashid Musa på samma populära mikroblogg.

Men även programmet i sig fick hård kritik. Erik Gunnarsson från Stockholm förklarar på sin Twitterprofil att han vill ha en "grön omställning", och vad gäller programmet noterade han en fasansfull detalj.

"Att SVT Agendas reporter använde ordet 'volymerna' i inslag om invandringspolitiken!?!? En sak att M uttrycker sig si eller så, men SVT?", skriver Gunnarsson.


Utpressades – tills hon försökte ta sitt liv. Nu misstänks sju personer från bland annat Afghanistan, Rumänien och Irak för dådet.0 Plus

Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Och den uteblivna utvisningen är SD:s och Kristerssons eget fel.0 

"Jag såg mig själv dö." Då dök kvinnan med kameran upp – och jagade bort araben.0 Plus

Mer från Radio & TV

Ken Ring blir skådespelare – rollen: gängledare

Rapparens comeback i rampljuset.. Spelar gangster när Jens Lapidus roman filmatiseras.0 

Amerikansk rashygien på frammarsch – SVT intervjuade hipsterparet Collins

"DNA-förbättrar" nästa generation.. Kontroversiella lösningen för att fixa till IQ, skönhet och fysiska egenskaper hos sina barn.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Kulturmarxistisk konsthall bryter med folkmördare. Liljevalchs avslutar sponsoravtalet med BNP Paribas.0 

Styckad tonårsflicka hittad i Spotify-rapparens bil. Konsert ställs in på Fryshuset.0