MP-topp till journalist på Aftonbladet: "Är du dum i huvudet?"

Publicerad 9 maj 2016 kl 14.18

Inrikes. Aftonbladet-journalisten bad om en kommentar från MP:s valberedare Anna Kelemen. "Är du dum i huvudet?" löd svaret från politikern.

Dela artikeln

Aftonbladet har vid flera tillfällen tagit kontakt med Anna Kelemen, som representerar Skaraborg i Miljöpartiets valberedning, för att ställa frågor om processen för att utse språkrör inför partiets kongress.

När journalisten John Granlund på söndagskvällen ännu en gång ringde henne och även skickade ett sms fick MP-politikern nog.

"Kära John Granlund. Är du dum i huvudet? Ha en bra dag. Vänligen /Anna Kelemen, Riksvalberedare", skrev Keleman tillbaka.

Granlund lade upp en skärmdump på meddelandet på Twitter, där det fick stor spridning.

"Hög nivå i Miljöpartiets riksvalberedning", skriver han.

Anna Kelemen lade själv upp en bild på sitt sms på Facebook, med följande kommentar:

"Jag tycker inte om att vara otrevlig mot folk men Aftonbladets journalister har förbrukat mitt förtroende!! Jag försökte vara artig och neutral mot dom men det går tyvärr inte!! ....och jag har lärt mig en läxa till livet! ....fast jag tycker inte att jag har avslöjat något....men jag borde inte prata med dom i en enda sekund!!!"

Valberedningens ordförande Joakim Larsson "tar avstånd" från partikollegans sms, enligt Aftonbladet.


Hela dokumentet här. Alla metoder Lärarförbundet använder för att jaga iväg sverigedemokrater.0 Plus

"Våra eliter har förklarat krig mot oss". Det är hög tid att vi slår tillbaka, sade Eva Vlaardingerbroek.0 Plus

Ökad riskbenägenhet, lägre empati... Nu slår forskarna larm om vanliga värktabletternas okända effekter.0 Plus

Nyheter från förstasidan

190.000 nya väljare nästa val

Nya medborgarskapen drar iväg. Ungefär varannan av alla utrikesfödda sympatiserar med Socialdemokraterna, enligt SCB.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Mer från Inrikes

Majoritet av högerväljarna kritiska till Israel

Svenska opinionen allt mer negativ.. Majoritet av KD:s och SD:s väljare har "bristande vandel"-åsikter om Israel nu.0 

Ytterligare nio miljarder till Ukraina

18 Archerpjäser försvinner.. Stödet bygger på en överenskommelse mellan regeringen och Sverigedemokraterna.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Ken Ring blir skådespelare – rollen: gängledare. Rapparens comeback i rampljuset.0 

Björn Söder släpper AI-låt om kärleken till Israel. Även en Karl XII-låt har släppts.0