Presidentvalet i Ryssland 2018
Aleksej Navalnyj.

Navalnyj får nej av Rysslands högsta domstol

Publicerad 30 december 2017 kl 18.12

Utrikes. Det blir ingen kandidatur i Rysslands presidentval 2018 för Putinkritikern Aleksej Navalnyj. Högsta domstolen säger nej till hans överklagan.

Dela artikeln

Det var i måndags som Rysslands valkommission stoppade oppositionsledaren Aleksej Navalnyj från att ställa upp i landets presidentval den 18 mars nästa år.

Han nekades till kandidatur eftersom han tidigare dömts till fängelse för förskingring.

Navalnyj valde då att överklaga valkommissionens beslut. Men redan nu har Rysslands högsta domstol avslagit hans överklagan. Man accepterar inte en tidigare dömt brottsling som presidentkandidat.

Det var 2013 som Aleksej Navalny dömdes till fem års fängelse sedan han förskingrat 16 miljoner rubel, motsvarande runt 3 miljoner kronor, från en timmerfirma i Kirov samtidigt som han agerade rådgivare åt regionens liberale guvernör 2009.

Aleksej Navalnyj utpekas ofta som den främste Putinkritikern i Ryssland. Han har omhuldats av det västerländska etablissemanget, trots att han profilerat sig som en etnisk nationalist som vill stycka upp Ryssland i mindre bitar och synts på demonstrationer med nationalsocialister.


Efter irakiska familjens köp av Skänninge stadshotell. Ägaren hyllades som lokalhjälte – åtalas nu för människorov, flickvåldtäkt, i lokalerna.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Åkesson ska hålla officiellt tal i Israel

Har bjudits in direkt av israeliska regeringen. "Ett hån mot Förintelsens offer", enligt Tobias Hübinette.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Utrikes

Efter fyra års jakt: William Suso gripen på Arlanda

Ännu en internationellt efterlyst gängman fast.. Samma dag greps även en 31-åring som deporterats från Dubai.0 

Krigshetsare gav sin fredsprismedalj till Trump

María Corina Machados gest efter kidnappningen av Maduro.. Fredspristagaren är känd för citatet: "Den enda återstående vägen är att använda våld."0 

Försök att begränsa Trumps krigsmakt stoppat

JD Vance fick lägga utslagsrösten i senaten.. Trump hotade förstöra karriären för alla politiker som röstade ja.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0 

Ingen vill längre anlita Henrik Schyffert: "Väldigt tomt i kalendern". Åkte land och rike runt och sjöng invandringens lov.0