Israels premiärminister Benjamin Netanyahu och Rysslands president Vladimir Putin.

Netanyahu till Putin: "Iran vill utplåna 6 miljoner judar"

Publicerad 11 maj 2018 kl 15.10

Utrikes. Irans mål är att utplåna sex miljoner judar. Det hävdade Israels premiärminister Benjamin Netanyahu under sitt Rysslandsbesök i veckan, rapporterar Bloomberg.

Dela artikeln

Under veckan besökte Israels premiärminister Benjamin Netanyahu Ryssland för att övertyga landets president Vladimir Putin att inte stoppa Israel från att attackera Syrien.

Efter att ha deltagit i den årliga militärparaden under Segerdagen i Moskva i onsdags, som firas till minne av Sovjets seger över Hitlertyskland, varnade den israeliske ledaren Putin för att "det finns ett land i Mellanöstern, Iran, som vill utplåna ytterligare 6 miljoner judar".

Vad han baserar dessa allvarliga anklagelser på är oklart.

Innan han lämnade Ryssland, ska Netanyahu även ha sagt att mötet med Putin var "särskilt viktigt" med tanke på vad som händer i Syrien just nu. Timmar senare genomförde Israel ett massivt anfall mot Syrien, det största hittills, och förstörde 50 påstådda iranska mål i landet, mål som journalister på platser hävdar egentligen var syriska anläggningar.

Ryssland har tidigare öppnat för att leverera S-300 avancerade luftförsvarssystem till Syrien. Detta med anledning av den USA-ledda attacken i april, då 100 missiler skickades mot Syrien efter en påstådd kemgasattack i Douma, en attack som Ryssland kallade för en bluff.

En sådan leverans till Syrien oroar Israel, eftersom den skulle "störa kraftbalansen" och göra det svårare för israeliska robotar att tränga in i det syriska luftrummet, skriver Bloomberg.

Ryssland har ännu inte bestämt sig om man ska leverera systemet. Man har dock all rätta att göra det, säger vice försvarsminister Alexander Fomin i ett uttalande.


Nyheter från förstasidan

Flyttade hem till Sydkorea efter 55 år som adopterad i Sverige

"Skönt att se ut som alla andra". Samtidigt växer frågorna om Ulf Kristerssons inblandning i olagliga adoptioner från Asien.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Febrila aktiviteten. IS-terroristen Osama Krayem påstås bli sommarpratare – för att han "inte är sverigedemokrat".0 Plus

Mer från Utrikes

Bannon: Regeringen bör konfiskera SpaceX

Musk-imperiets aktier faller kraftigt.. Konflikten mellan Musk och Trump kan få stora politiska och ekonomiska följder för hela USA.0 

Kapitoliumhäktade stämmer USA för stormningsbluff

Kräver 100 miljoner.. Myndigheterna ska bland annat ha hittat på falsk bevisning, enligt stämningsansökan.0 

Beskedet till Natos skattebetalare: Hosta upp dubbelt så mycket för försvaret

Kraftigt höjt krav på beskattningen av invånarna.. Förslaget möter motstånd från bland annat Spanien – men Kristersson ger grönt ljus.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

I kväll landar svenska röda stugan på månen. Sanningens ögonblick för konstnären Mikael Genberg.0 

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0