Raskravallerna i USA
Rumain Brisbon hade vid tidigare tillfällen gripits av polis för narkotikabrott.

Nya polisskott kan förvärra USA-kravaller

Publicerad 5 december 2014 kl 12.39

Utrikes. Ett hundratal demonstranter samlades under fredagskvällen i Phoenix i Arizona för att demonstrera mot polisens ihjälskjutning av en 34-årig svart man tidigare i veckan. Demonstranterna krävde att få veta identiteten på polismannen som sköt, rapporterar NBC News.

Dela artikeln

Enligt lokala myndigheter fick polisen i tisdags ett tips om misstänkt narkotikahandel från en bil. Bilens förare, den 34-årige afroamerikanen Rumain Brisbon, sprang iväg när polisen drog sitt vapen. När Brisbon sedan stoppade handen i fickan trodde polisen att mannen var beväpnad och avfyrade två skott i bröstet på honom. 34-åringen dog på plats.

Sedan visade det sig att det enda afroamerikanen hade i fickan var tabletter. I bilen påträffades dock marijuana samt någon form av vapen.

De senaste veckorna har USA skakats av omfattande protester i efter att två andra afroamerikaner, Michael Brown i Ferguson och Eric Garner i New York, dödats i samband med polistillslag.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0