Gustav Fridolin.

Skolans historieböcker ska könskvoteras

Publicerad 5 februari 2015 kl 11.31

Inrikes. En granskning som vänstertidningen Dagens Nyheter gjort visar att det är alldeles för många män i skolans historieböcker. Nu lovar utbildningsminister Gustav Fridolin (MP) ökad statlig kontroll över läromedlens innehåll – så att elever får lära sig att kvinnor haft ett större inflytande i historien än de själva verket haft.

Dela artikeln

Att en stor majoritet av de historiens mest kända personer är män är det förmodligen få som skulle säga emot. Men från vänsterliberalt håll kommer nu allt högljuddare krav på att ändra historien och anpassa den till den just nu dominerande ideologin.

En granskning som Dagens Nyheter gjort visar att historieböckerna i skolan mycket riktigt har en "skev könsfördelning". Endast 13 procent av alla namngivna personer i de vanligaste läromedlen i historia är kvinnor.

Gustav Fridolin reagerade snabbt på Bonniertidningens stora avslöjande och kallade på onsdagen företrädare för branschorganisationerna Svenska läromedel och Sveriges läromedelsförfattares förbund (SLFF) till ett krismöte där han krävde en förklaring.

Nu öppnar den 31-årige karriärpolitikern för en ökad statlig ideologisk kontroll över historieböckerna. Bland annat ska myndigheterna Skolinspektionen och Skolverket få ökade möjligheter att granska skolböckerna ur ett vänsterliberalt perspektiv innan de ges ut.

– Läroplanens krav på jämställdhet ska inte bara vara poetisk utfyllnad. Därför är det viktigt att lärarna får tillgång till bra läromedel. Förlagen ska ha möjlighet att arbeta nära Skolverket och ha kontinuerliga diskussioner för att kunna kvalitetssäkra läromedlen, säger Gustav Fridolin till Dagens Nyheter.


Träder fram – med en vädjan till sina landsmän. Varningen: De antivita idéerna och rasistanklagelserna kan slå tillbaka.0 Plus

"Jag knullar er alla." SR-journalisternas favorit hyllades och fick dubbla priser av P3.0 Plus

Varning för starka bilder. Matar yxslag mot äldre mannens huvud under rånet.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Höginkomsttagare, villaägare och ISK-sparare vinnare i nya budgeten

Får ut 1.900 kronor mer i månaden efter skatt.. Låginkomsttagare och pensionärer får i jämförelse runt 300 kronor extra.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Bidragssänkning. Bidragen till en fembarnsfamilj sänks från 46.500 till 38.500 kr/mån.0 

Mer från Inrikes

GW: Ambulansmordet hade kunnat undvikas

Personalen borde ha fått poliseskort, anser Leif GW Persson.. Kände gärningsmannen ringde själv 112 och begärde dit ambulans.0 

42-åring med vapen greps på minnesstund för Charlie Kirk

Låtsades vara polis.. Över 100.000 personer väntas delta vid evenemanget.0 

M-topp slipper åtal för hets mot folkgrupp

Ingen förundersökning mot Mattias Karlsson (M).. "Den aktuella kommentaren kan i och för sig förstås som ett uttryck för förakt".0 

Ekeroth om politikernas gnäll: "Patetiskt spektakel"

Sågar Expressens snyftreportage om "skrämda" politiker.. Makthavarna vill "slippa" se Nick Alinia i riksdagshuset av helt andra skäl, enligt Ekeroth.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Turk: Kulturkanonen suddar ut "mitt Sverige". Anklagas för att vara beroende av mångfald.0 

Ken Ring blir skådespelare – rollen: gängledare. Rapparens comeback i rampljuset.0