Kosovoalbaner väller in i Sverige

Publicerad 26 februari 2015 kl 14.29

Inrikes. Antalet asylsökare från Kosovo har ökat drastiskt på bara några månader. Nu är de den näst största asylgruppen – trots att deras chanser att få stanna är minimala. Anledningen tros vara att det sprids rykten om att man får automatiskt uppehållstillstånd och bidragsförsörjning i Sverige.

Dela artikeln

Ökningen av antalet asylsökare från Kosovo började märkas i slutet av förra året. I november kom 145 asylsökare från landet under hela månaden – men i februari har siffran ökat till över hundra per vecka. 

Mellan den 11 och 17 februari inkom 141 asylansökningar från personer som kommer från Kosovo. Under samma period sökte 203 syrier – som är den största gruppen – asyl.

Enligt Migrationsverket har det spridits rykten i Kosovo om att man får automatiskt uppehållstillstånd om man tar sig till Sverige. Det stämmer visserligen när det gäller asylsökare från Syrien – men bara någon enstaka procent av asylsökarna från Kosovo får stanna. Det rör sig då främst om minoritetsgrupper och personer med allvarliga hälsotillstånd som får tillstånd på grund av "synnerligen eller särskilt ömmande omständigheter".

De allra flesta som kommer till Sverige från Kosovo hamnar istället i mottagningssystemet i ett par månader innan de får avslag på sin ansökan och ombeds åka hem igen.

– När man får ett avslag på sin ansökan och gjort det sannolikt att man har sin hemvist i Kosovo så är det meningen att man ska åka tillbaka dit. När man får ett avslag har man inte gjort gällande att man har skyddsskäl eller andra skäl att stanna i Sverige, säger Migrationsverkets presskommunikatör Johanna Måhlén till Fria Tider.

Resan från Kosovo går via Serbien och Ungern. För de flesta är dock Tyskland, snarare än Sverige, destinationslandet, enligt Migrationsverket. Hittills i år har Tyskland tagit emot cirka 23.000 asylsökare från Kosovo.


Folkutbytet

20.000 dokument släppta. Statliga programledarens försvar: Har "absolut inte" haft gruppsex med 14-åriga flickor.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Här tröstar Rubio EU-politikerna efter JD Vances tal i München

USA fick stående ovationer i år. Friedrich Merz beskriver det som en "återgång till verkligheten".0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Polisen slog till mot Peter Sunde Kolmisoppi. Pirate Bay-profilen erbjuder idag tjänster åt våldsbejakande vänstergrupper.0 

Mer från Inrikes

Det hände med Cecilia Malmström

Nya jobbet: Global lobbyist – för krig.. "EU-federalistens" starka kopplingar till amerikanska globala nätverk.0 

Fyra åtalas för att ha kritiserat regeringen

"Hänsynslöst agerande".. Nu åtalas en kvinna och och tre män för ofredande.0 

Beskedet: "Vilma" är INTE psykiskt sjuk

Rönningemannen kan dömas till fängelse.. Det framgår av ett rättspsykiatriskt utlåtande.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Karin Månsdotters grav öppnas. Forskarna ska undersöka frillan som blev drottning.0 

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0