Kastar ut hyresgäster för att skapa asylboende

Publicerad 18 maj 2015 kl 09.43

Inrikes. Den 38-årige asylentreprenören Erik Jonsson har köpt Millmark center i Sörmark utanför Torsby och tänker nu tvinga alla hyresgäster där att flytta. Istället vill han driva ett skattefinansierat asylboende med invandrare från tredje världen.

Dela artikeln

Erik Jonsson, som bland annat driver företaget Fryksdalens bil, uppger att syftet är att tjäna skattepengar. Han säger till Värmlands Folkblad att han vill "utveckla en affärsverksamhet som blir vinstgivande, till skillnad till den verksamhet som är där i dag". 

Ett tiotal hyresgäster har enligt lokaltidningen blivit informerade om att de ska flytta, helst inom en månad. En av dem är Evy, 70, som säger att det blir svårt för henne när hon kastas ut.

– Jag har anlagt en liten trädgård som jag sköter om och kan inte tänka mig att bo i en lägenhet där jag inte har något att göra, säger hon till Värmlands Folkblad.

Migrationsverket har godkänt planerna på ett asylboende med plats för 144 invandrare. Ersättningen till Erik Jonsson kan då uppgå till över en halv miljon skattekronor i månaden, enligt Värmlands Folkblad.


Ökad riskbenägenhet, lägre empati... Nu slår forskarna larm om vanliga värktabletternas okända effekter.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Samlas in och eldas upp – metodiskt. De ligger bakom kuppen som får lokalpolitikerna att se rött.0 

Mer från Inrikes

Allt färre anmäler sig till donationsregistret

"En oroande utveckling.". Även antalet faktiska donatorer minskade med tio procent på ett år.0 

SD ska försöka riva upp Kristerssons könsbyteslag

Partiets nya besked.. Vill även stoppa genus i förskolan och ge ersättning till personer som lurats att "byta kön".0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0