Niloy Chakrabarti.

Kritiserade islam – hackades till döds

Publicerad 7 augusti 2015 kl 22.13

Utrikes. Ett gäng beväpnat med machetes hackade en sekulär bloggare till döds i hans hem i Dhaka på fredagen.

Dela artikeln

Mordet är det fjärde i sitt slag i Bangladesh sedan i februari– flera andra bloggare har tidigare mördas av muslimer på samma brutala vis.

Niloy Chakrabarti, som använde sig av pseudonymen Niloy Neel och beskrevs som en ateist och "fritänkare", dödades efter att ett gäng brutit sig in i hans lägenhet.

– De gick in i hans rum på femte våningen och knuffade hans vän åt sidan och hackade sedan ihjäl honom, säger en företrädare för det aktivistnätverk bloggaren tillhörde till AFP.

Chakrabarti uppges ha funnits med på en militant muslimsk grupperings dödslista.

– Det var sex personer som knackade på hans dörr och sade att de var ute efter att hyra en lägenhet. Två av dem tog honom sedan till ett rum där de sedan slaktade honom. Hans fru var i lägenheten men hon var instängd i ett annat rum, säger en polistalesman till AFP.

Mer än 90 procent av befolkningen i Bangladesh är muslimer.


Efter irakiska familjens köp av Skänninge stadshotell. Ägaren hyllades som lokalhjälte – åtalas nu för människorov, flickvåldtäkt, i lokalerna.0 Plus

Video: Kommer "aldrig i livet" flytta tillbaka. "För mycket våldtäkter, mord, knivhuggningar, halshuggningar, skjutningar, sprängningar, rån, allt."0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Utrikes

Svenskarna i Epstein-härvan: Toppfeministen, SVT-kvinnan och 15-åringen

20.000 dokument släppta.. Statliga programledarens försvar: Har "absolut inte" haft gruppsex med 14-åriga flickor.0 Plus

USA till Ukraina: Skriv på fredsavtal inom en vecka – eller förlora stödet

Nya tuffa kravet.. Dessa eftergifter måste Zelenskyj gå med på, enligt Vita huset.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur