Ungern och invandringen

Ungern avslår Soros krav

Publicerad 1 oktober 2015 kl 18.09

Utrikes. Den ungerska regeringen avvisar nu vänster­miljardären George Soros krav på att EU ska ta emot en miljon invandrare om året, skriver den ungerska nyhetssajten Portfolio.

Dela artikeln

Viktor Orbáns talesperson János Lázár meddelar att den ungerska regeringen inte ser det behov av invandrare från tredje världen som George Soros anser att landet har.

– Om Ungern behöver arbetskraft kommer vi att vända oss till de etniska ungrare som bor i våra grannländer, sade Lázár.

Han erkände samtidigt att inställningen inte kommer att falla i god jord hos den amerikanske miljardären.

– Detta är oförenligt med George Soros inställning. Han gör uppenbarligen som han gör av helt osjälviska skäl, precis som när han konkursförsatte ett antal länder för några år sedan, säger Lázár vidare.

– Vi lyssnar naturligtvis på råden från vår landsman (George Soros är född i Budapest, FT:s anm.) men vi tror inte att Ungern måste ta emot flyktingar. Om vi blir tvingade till det så kan vi vänta oss betydligt större spänningar.


Utpressades – tills hon försökte ta sitt liv. Nu misstänks sju personer från bland annat Afghanistan, Rumänien och Irak för dådet.0 Plus

Stor debatt i statsradion. Kallas för skattefinansierade marxister av schackexpert.0 Plus

Nyheter från förstasidan

USA kräver att Stockholm slutar vara PK: "Helt bisarrt"

Har fått tio dagar på sig att avsluta sina woke-satsningar. "Det tänker vi absolut inte göra, det är tvärtemot allt vi står för."0 

Ekonominyheter

Gängen tar över allt större del av ekonomin

Driver apotek, bygger vägar och styr i vården.. Den kriminella ekonomin uppskattas nu omsätta upp till 150 miljarder kronor.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Utrikes

Rwanda kan ta emot USA:s oönskade invandrare

"Vi är i diskussioner med USA.". Afrikanska landet erbjuder sig återigen att ta över invandrare från västvärlden.0 

AFD kräver nyval efter Merz-fiaskot

Partiet fröjdas efter omröstningen.. Nu pekas Friedrich Merz ut som sämsta kanslerkandidaten någonsin.0 

Trump vill återöppna Alcatraz-fängelset

Ingen lyckades fly legendariska anstalten.. Ska öronmärkas för landets "mest hänsynslösa och våldsamma brottslingar".0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Rekordmånga svenskar läser böcker. Majoritet läser dagligen.0 

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0