Alexander Bengtsson (M)
Alexander Bengtsson (M).

Moderat vill förbjuda Avpixlat

Publicerad 30 oktober 2015 kl 13.31

Inrikes. Myndigheterna borde stänga ner Avpixlat, "för Sveriges bästa". Det skriver Uppsalamoderaten Alexander Bengtsson på sin blogg.

Dela artikeln

S-profilen Mona Sahlin har i media kopplat samman Avpixlat med de bränder som har skett på asylboenden runt om i Sverige.

Alexander Bengtsson, som är ledamot i Moderata ungdomsförbundets distriktsstyrelse i Uppsala län, gör en liknande analys.

I ett inlägg på sin blogg går han ännu längre och föreslår att Avpixlat ska förbjudas.

"I extraordinära situationer kan extraordinära åtgärder vara nödvändiga. Jag respekterar grundlagarna till punkt och pricka. Men det som avpixlat gör, det hat och våld dom bedriver bör inte kunna gömmas bakom grundlagarna. Det är ett övergrepp och missbruk av yttrandefriheten. Det avpixlat gör bör kunna ses som olaga hot, och hets mot folkgrupp. Därför så bör enligt min mening avpixlat som sida stängas ner, för Sveriges bästa", skriver Alexander Bengtsson.

Moderaten kräver också att SD-ledaren Jimmie Åkesson ska be Kent Ekeroth, som är involverad i Avpixlat, att "begära entledigande från uppdraget som riksdagsledamot".

Fria Tider har sökt Alexander Bengtsson för en kommentar.

– Jag är lite upptagen just nu, säger han när vi når honom.


Nyheter från förstasidan

Svenskt kulturarv säljs när nya budgeten ska finansieras

37 historiska byggnader vräks bort till högstbjudande. Gamla Göta hovrätt, Observatoriekullen i Stockholm och Landsort med på listan.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Mer från Inrikes

SD: Vi finansierar sänkt matmoms med minskad invandring

Presenterar: "Folkets budget".. Men i själva verket ökar SD anslagen till just migration.0 

Nya SD-segern: Sänkt moms på dansband

Överens med regeringen.. Fortsätter att få igenom "plånboksfrågor" medan invandringen fortsätter.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur