Maktstriden i SD
Maria Danielsson.

"Buss-Mia" har lämnat Sverigedemokraterna

Publicerad 17 november 2015 kl 18.24

Inrikes. I våras lyfte SD-ledningen fram Maria Danielsson som ordförandekandidat för partiet i Stockholms stad. Nu har hon hastigt och lustigt lämnat SD och blivit politisk vilde.

Dela artikeln

Danielsson, som kallas "Buss-Mia" på grund av sitt förslag att tvångsbussa svenska skolbarn till mångkulturella skolor, meddelade i början av november att hon inte längre ville vara med i partiet.

På grund av beslutet fick ersättaren Rickard Wall ta över på mötet i kommunfullmäktige. Där höll han sitt uppmärksammade anförande om att "tjusiga" tiggarkvinnor borde gifta sig med svenska män, något som ledde till att han uteslöts ur SD.

– Hon skickade bara ett mejl och talade om det på måndagen. Det var därför Rickard Wall fick hoppa in som förste ersättare, säger SD:s gruppledare i Stockholm Dan Kareliusson till Stockholm Direkt.

När William Hahne ställde upp som ordförandekandidat i Stockholms stad i början av mars var Maria Danielsson den kandidat som SD-ledningen stödde. Trots uppbackning från bland annat riksdagsledamoten Kent Ekeroth vann Hahne ordförandestriden och uteslöts senare ur partiet. Därmed gick även "Buss-Mia" miste om sin roll som gruppledare.


Skandalen avslöjas av Riks. Mannen och hans släktingar terroriserar omgivningen – men ministern tar dem i försvar.0 Plus

Så går stöldmetoden till. Man i Stockholm tog ena kvinnan på bar gärning.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Kontantgräns i butiker på 200 kronor väcker ilska

Äldre kan inte längre anlita hemtjänsten för inköp. Får inte låna ut kortet för banken – och får inte ta ut kontanter.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Samlas in och eldas upp – metodiskt. De ligger bakom kuppen som får lokalpolitikerna att se rött.0 

Mer från Inrikes

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0