Bilvåldtäkten i Fjärås

Våldtogs brutalt av två invandrare i bil

Publicerad 25 november 2015 kl 19.37

Inrikes. Kvinnan kördes iväg till en sjö och våldtogs under brutala former. Nu åtalas en av männen, en iranier, för grov våldtäkt medan den andre har blivit internationellt efterlyst.

Dela artikeln

Kvinnan kom i kontakt med de två männen i samband med ett besök  Hard Rock Cafe i Göteborg natten till den 7 mars.

När bilen kom fram till sjön, som ligger utanför Fjärås i norra Halland, kastade sig de två invandrarna plötsligt över henne, slet av henne kläderna och genomförde de grova våldtäkterna.

När de var klara stal de hennes mobiltelefon, körkort, bankomatkort och träningskort och körde henne till en busshållplats Kungsbacka.

Enligt åklagaren Jon Lindahl befann sig kvinnan var sig i "en särskilt utsatt situation".

"Den särskilt utsatta situationen grundas på att målsäganden befann sig ensam med de två gärningsmännen i en personbil och att hon befann sig i ett sömndrucket tillstånd och var påverkad av alkohol och narkotika", står det i stämningsansökan.

Den andre misstänkte våldtäktsmannen befinner sig fortfarande på fri fot. En europeisk arresteringsorder har gått ut.


Folkutbytet

Videon väcker uppståndelse. "Svenskar och svenska flaggor var i princip obefintliga."0 Plus

Nyheter från förstasidan

Sänkt matmoms "en elegant förolämpning mot svenska folket"

Jurist: Sänk skatten på arbete istället. ”Även den som endast tjänar 15.000 kronor i månaden har ett skattetryck på cirka 45–50 procent”.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Mer från Inrikes

Flera dömda klimataktivister ställer upp i kyrkovalet

Fast för bland annat olaga intrång.. "Man har rätt att göra det i ett gott demokratiskt samhälle".0 

Benjamin Dousa kränkt av Stegruds konstaterande

Är själv turk på fädernet.. Sågar även Åkessons påstående om att det skulle vara "förfäderna" som byggt upp Sverige.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur