Näl i Trollhättan.

Man svårt knivskuren i Lysekil

Publicerad 29 maj 2016 kl 14.02
Av Mattias Albinsson

Inrikes. En man knivskars idag på morgonen i bostadsområdet Badhusberget i Lysekil.

Dela artikeln

Larmet kom in till polisen vid halv åtta-tiden på morgonen.

– Polis och ambulans larmades till det här flerfamiljshuset i Badhusberget med anledning av att det skulle finnas en skadad person där, berättar polisens presstalesman Jenny Widén.

Den knivskurne mannen flögs svårt skadad med ambulanshelikopter till sjukhuset Näl i Trollhättan.

Gärningsmannen fanns inte kvar på brottsplatsen, men kunde senare gripas i närområdet. Den gripne är en man född 1978 som nu är misstänkt för försök till mord alternativt dråp.

– Den gripne mannen förhörs under dagen och sedan är det vittnesförhör som de samlar in. Men i nuläget har jag inte mer information att lämna, säger Widén.


Nya interaktiv karta visar snabba trenden. Även stora delar av Stockholm domineras nu av personer med utländsk bakgrund.0 Plus

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Asylsökare ska inte få ordna eget boende

Regeringen vill avskaffa Ebo-lagen.. Asylsökarna ska placeras i statliga mottagandecenter.0 

Stegra kan inte betala sina räkningar – nu stängs värmen av

Klimatjätten uppges ha skulder på hundratals miljoner kronor.. "När man har fått några påminnelser och fortfarande inte betalat så stänger man värmen."0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0 

Ingen vill längre anlita Henrik Schyffert: "Väldigt tomt i kalendern". Åkte land och rike runt och sjöng invandringens lov.0