Krisen inom polisen

Polisen nyanställer 96 i syd

Publicerad 22 juni 2016 kl 17.08

Inrikes. På grund av "den förnyade omvärldssituationen", med bland annat införda gränskontroller, nyanställer polisen i region syd nu. Totalt 96 civila medarbetare ska rekryteras till bland annat receptioner, utredningsverksamheten och planeringen.

Dela artikeln

– Det är oerhört glädjande att vi nu kan se ett tillskott av medarbetare till en verksamhet som är hårt ansträngd idag med tanke på den förnyade omvärldssituation som vi har att hantera, säger Annika Stenberg, regionpolischef, i ett pressmeddelande.

Syftet är att de civila medarbetarna ska kunna frigöra poliser till arbetet närmast medborgarna som till exempel i yttre tjänst och i arbetet med migration och gränskontroll. De 96 medarbetarna kommer att förstärka i receptioner, i utredningsverksamheten med framför allt utredningar av mängdbrott samt i personalplaneringen.

– Målet med vår nya polisorganisation är att vi ska komma närmare medborgarna. De här rekryteringarna är ett sätt för oss att göra detta, både genom att vi härigenom frigör poliser till yttre tjänst och genom att vi ökar tillgängligheten vid vår ledningscentral och våra kontaktcenter, säger Annika Stenberg.


Nyheter från förstasidan

Censurivrare ska portas från USA – EU-makthavare i riskzonen

Utrikesminister Rubios nya besked. "Viseringsförbud för utlänningar som är delaktiga i att tysta amerikaner."0 

Ekonominyheter

Gurun förklarar varningen: Svenska miljardärer sämst i världen

Stor majoritet klassas som rena parasiter. . "Sverige rankas som värst", bekräftar finansprofil bakom miljardärsindex.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Expo-veteranens nya karriär. "Känns ibland som att hela mitt liv består av att göra polisanmälningar."0 Plus

Mer från Inrikes

Kräver krafttag mot gnagare som tar över. Växande hälsorisk för befolkningen och ett hot mot "Malmös attraktivitet som stad".0 

Sverige ska finansiera Ukrainas äldrevård

Tidöregeringens nya satsning.. Ska "främja ett framtida ukrainskt EU-inträde".0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0