Pride i förorten

Moderaterna avbokar Milo Yiannopoulos

Publicerad 20 juli 2016 kl 14.47

Inrikes. Publicisten och högerdebattören Milo Yiannopoulos från Breitbart.com avbokas nu efter att först ha blivit inbjuden som talare av Öppna moderater, skriver Nyheter Idag.

Dela artikeln

Yiannopoulos är i Sverige för att besöka Pride Järva, en Prideparad som skribenten Jan Sjunnesson anordnar i Stockholms norra invandrar­förorter.

Öppna Moderater, som är en intresseorganisation för öppet homosexuella politiker, bokade i veckan oväntat in Milo Yiannopoulos till sitt evenemang under höstens ordinarie Pride.

Bokningen utlöste stor ilska från vänsterhåll.

”Nästa vecka kommer näthataren, islamofoben och antifeministen Milo Yiannopoulos till Stockholm för att delta i SD-kopplade Järva Pride. Därefter är han inbjuden till ett samtal av Öppna Moderater", raljerade Dagens ETC i en artikel medan LO-sajten Politism kallade Yiannopoulos för "hatisk rasist".

Det har nu fått Öppna Moderater att avboka debattörens besök.

– Han har gjort bort sig lite för mycket, säger Öppna Moderaters förbundsordförande Fredrik Saweståhl till Nyheter Idag.


Ekonominyheter

Gurun förklarar varningen: Svenska miljardärer sämst i världen

Stor majoritet klassas som rena parasiter. . "Sverige rankas som värst", bekräftar finansprofil bakom miljardärsindex.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Expo-veteranens nya karriär. "Känns ibland som att hela mitt liv består av att göra polisanmälningar."0 Plus

Mer från Inrikes

Kräver krafttag mot gnagare som tar över. Växande hälsorisk för befolkningen och ett hot mot "Malmös attraktivitet som stad".0 

Sverige ska finansiera Ukrainas äldrevård

Tidöregeringens nya satsning.. Ska "främja ett framtida ukrainskt EU-inträde".0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0