Tidningsdöden
Affärsidén, att kombinera vänstertyckande med skvaller, visade sig inte bädda för någon framgångssaga.

Politism: Chefernas löner högre än intäkterna

Publicerad 16 augusti 2016 kl 16.15

Media. Det fortsätter att gå rejält knackigt för Aftonbladets och LO:s vänsterradikala satsning Politism. Nu är intäkterna lägre än den lön de två chefredaktörerna tar ut, rapporterar Resumé.

Dela artikeln

Politism ägs till 49 procent av Schibsted och till 51 procent av fackförbunden LO och Kommunal och är enligt förvaltnings­berättelsen en "antirasistisk, feministisk, maktkritisk sajt som arbetar för ökad jämlikhet".

Fria Tider rapporterade för ett år sedan att bolaget, som är tänkt att generera vinst, gjorde en miljonförlust under startåret 2014.

Under 2015 gick det enligt årsredovisningen fortsatt uselt, rapporterar Resumé. Bolaget gjorde en förlust på 3,2 miljoner kronor samtidigt som omsättningen låg på endast 1,16 miljoner kronor.

Siffrorna kan jämföras med lönekostnaderna – chefredaktörerna Eric Rosén och Margret Atladottir tog själva ut löner på nästan 1,7 miljoner kronor under året.

– Det är uppenbart att vi har lägre intäkter än vad vi själva skulle ha önskat, säger Eric Rosén till Resumé.

Politism hade ett startkapital på 6 miljoner kronor och förra året gick ägarna in med ytterligare en miljon i aktieägartillskott för att täcka upp för förlusten. Av de pengarna återstår enligt bokslutet 324.000 kronor, skriver Resumé.


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Media

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0