USA-valet

Hillary ångrar att hon kallade Trumps supportrar "sorgliga"

Publicerad 11 september 2016 kl 09.46
Av Mattias Albinsson

Utrikes. Demokraternas presidentkandidat Hillary Clinton ångrar ett påhopp på mot­kandidaten Donald Trumps supportrar, skriver AP.

Dela artikeln

Under en debatt i fredags påstod hon att hälften av Trumps väljare kan stoppas i en "korg av sorliga".

– Man kan stoppa hälften av Trumps väljare i vad jag kallar en korg av sorgliga, sade hon och tillade:

– De är rasister, sexister, homofober, främlingsfientliga, islamofober och så vidare.

Därefter fortsatte hon ett resonemang om att den andra halvan av väljarna känner att regeringen och ekonomin svikit dem.

– De är desperata efter förändring, sade Hillary.

Donald Trump reagerade på attacken och på Twitter kallar han den för en förolämpning av "miljoner underbara hårt arbetande amerikaner". Den 70-årige republikanens kritiker menar emellertid att han, med tanke på sina egna uttalanden, är fel person att reagera på påhopp och förolämpningar under valkampanjen.

Under gårdagen backade Hillary Clinton från sina ordval.

– Igår kväll var jag grovt generaliserande och det är aldrig bra att vara. Jag ångrar att jag sade hälften, det var fel, säger den 68-årige kandidaten nu.

Samtidigt tycker hon att ordet "sorglig" beskriver Trumps kampanj på ett bra sätt.

– Han har i stort byggt sin kampanj på fördomar och paranoia och gett hatiska synsätt och röster en nationell plattform. Bland annat genom att retweeta extrema fanatiker med några få dussin följare och sprida deras budskap till 11 miljoner människor, säger Hillary Clinton.

Enligt Real Clear Politics krymper just nu gapet mellan de båda president­kandidaterna i opinions­mätningarna. Clinton har i medeltal ett övertag på 2,7 procent­enheter, men i exempelvis CNN:s senaste mätning leder Trump.


Virala klippet förbryllar och chockar. "Dra åt helvete vilken vidrig människa."0 Plus

Gängkriget

"Krigszon", "shithole", "nordafrikansk koloni". Polisen: "Det är ett helvete på ren svenska, vi har misslyckats".0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

20.000 dokument släppta. Statliga programledarens försvar: Har "absolut inte" haft gruppsex med 14-åriga flickor.0 Plus

Mer från Utrikes

Epstein koordinerade smutkastningskampanj mot John Mearsheimer

Exponerade Israellobbyn redan 2006.. Nu avslöjas Epsteins roll i försöket att ta heder och ära av den legendariske statsvetaren.0 

Korruptionsrazzia mot Zelenskyjs stabschef

Härvan kring presidenten växer snabbt.. Gripne toppen betraktas som oersättlig för Zelenskyj.0 

Trump stoppar "permanent all invandring från tredje världen"

Efter afghandådet.. Presidenten lovar också strypa invandrarbidrag och skicka hem "alla som inte är en nettotillgång för USA".0 

USA: Nu är det nästan bara boomers som stöttar Israel

Stödet har kollapsat totalt.. Även yngre republikaner sympatiserar nu mer med palestinierna än med israelerna.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur