Polisen vill ha svensk alkohollag på Viking Line

Publicerad 22 november 2016 kl 13.27

Inrikes. Våldtäkter, falska våldtäktsanmälningar och flera fall av misshandel ombord. Svenska domstolar har hanterat flera uppmärksammade brott som skett på Östersjöns färjor det senaste året. Nu vill polisen att Sverige ska få besluta om utskänkningstillstånd för krogarna ombord.

Dela artikeln

Den internationella sjölagen gäller ombord, men fartygen är svenskregistrerade och det skulle öppna för lagstiftning på området, menar polisen.

– Jag anser att färjebolagen inte vidtar tillräckligt med åtgärder, utan de fortsätter ju att överservera sina gäster. De borde arbeta mer med att kontrollera utskänkning av alkohol och den förebyggande biten i sin verksamhet, säger Olof Bratthall vid myndigheten till SVT Nyheter.

För att göra detta möjligt har polisens rättsavdelning tidigare lämnat in en skrivelse till regeringen för att få till ändringar i alkohollagen. Dessutom påminner man regeringen om att rederierna brister i sin kontroll av alkoholförsäljningen och att även estnisk, finsk och åländsk polis i flera år påpekat detta för rederierna.


Kolumn: Joakim Andersen. Sahra Wagenknecht höjer upprorsfanan mot PK-väldet och invandringen i sin nya bok.0 Plus

Varning för starka bilder! Ena kvinnan går till attack – men offret ger tillbaka med samma mynt.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Svindyra pjäsen äntligen på plats. Konstnären Katharina Grosse kammar hem 26 skattemiljoner på projektet.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0