Storslagsmålet i Ronneby
Afghanska flyktingbarn i 25-årsåldern startade jättebråket med araber på Knut Hahnsskolan, enligt vittnen.

"Krig" mellan afghaner och araber i Ronneby

Publicerad 23 december 2016 kl 09.43

Inrikes. Bakgrunden till torsdagens slagsmål med ett hundratal deltagare i småstaden Ronneby i Blekinge är en etnisk konflikt mellan araber och afghaner, rapporterar Kvällsposten.

Dela artikeln

Mellan 100 och 150 elever i Ronneby rök strax efter julavslutningen på torsdagen ihop i ett slagsmål på Knut Hahnsskolan i småstaden Ronneby. Två fick föras med ambulans till sjukhus.

Polisen har varit förtegen om bakgrunden till händelsen, men kommunstyrelsens ordförande Roger Fredriksson uppger nu till Kvällsposten att det handlar om en etnisk konflikt mellan araber och ensamkommande flyktingbarn från Afghanistan.

– Två afghaner som går på en annan skola kom till skolan och började snacka skit om araber. Då samlades flera araber för att ge tillbaka och sen kom fler afghaner. Det blev som ett krig, säger ett kvinnligt vittne till Kvällsposten.

Enligt kvinnan är de afghanska flyktingbarnen äldre än araberna eftersom de ljuger om sin ålder och i själva verket är över 25. Araberna behöver å sin sida inte ljuga om sin ålder eftersom de ändå får uppehållstillstånd, säger hon.

Polispatruller skickades efter bråket till hvb-hemmet där afghanerna bor. Enligt Roger Fredriksson kom en grupp syrier dit och "muckade gräl" och polisen rubricerar händelsen som hatbrott.

En manifestation mot våldet hölls på Ronnebys gator under torsdagskvällen.


Kalabaliken bland badgästerna: "En fiendearmé". Nu jämförs ovälkomna landstigningarna med invasionen av Normandie.0 Plus

Liknande skräckscener även i Sverige. "Jag kommer aldrig att komma tillbaka till det här jävla landet."0 Plus

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Våldsamma upplopp efter brutal attack mot pensionär. Dådet har fått tusentals spanjorer att organisera sig – och kräva upprättelse.0 Plus

Mer från Inrikes

Brunnar sinar i stora delar av Sverige

Vattenbrist från Skåne till Boden.. Små grundvattenmagasin har mycket låga nivåer stora delar av landet.0 

Fördubblat antal sprängningar sedan 2024

Våldsläget skenar trots mediebild av motsatsen.. Under första halvåret 2025 har 104 sprängningar inträffat.0 

Hemligt hur många som får vittna anonymt

Ingen vet hur ofta nya lagen används.. Sedan januari i år är det möjligt att vittna anonymt i svenska rättegångar.0 

Majoriteten av Sveriges migranter är högutbildade – bland utvandrare

Många lämnar landet när examen är fixad.. Däremot har Sverige lättare att attrahera och behålla gängkriminella.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Björn Skifs har fått pannlobsdemens – avslutar karriären. Kliver av scenen efter över 60 år i rampljuset.0 

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0