Ekeroths krognatt

Åkesson ber Ekeroth lämna justitieutskottet

Publicerad 3 februari 2017 kl 13.56

Inrikes. Sverigedemokraternas partiledare Jimmie Åkesson uppmanar nu Kent Ekeroth att lämna justitieutskottet efter att Ekeroth har åtalats för ringa misshandel, rapporterar SVT.

Dela artikeln

Nu har Sverigedemokraternas partiledare Jimmie Åkesson uttalat sig om att partikamraten Kent Ekeroth har åtalats för ringa misshandel. Åkesson säger till SVT att hans förtroende för Ekeroth har naggats i kanten och att SD är i en förtroendebransch.

Därför ber han Ekeroth lämna sin plats i justitieutskottet permanent så att SD kan tillsätta en ersättare. Han uppmanar även Ekeroth att "inte ägna sig åt politik över huvud taget" tills den här processen är över.

– Det är svårt för honom att verka politiskt redan som det är nu. Och mitt förtroende för Kent Ekeroth är försämrat, säger Åkesson till SVT.


Nyheter från förstasidan

Judiska svaret: Godtar inte Åkessons ursäkt

"Saknar trovärdighet", enligt SKMA. Kräver nu att SD går ett steg längre – och tar avstånd från "alla former av rasism".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Lovade "jappa" äldre kvinnan och "peppra sönder hela huset". TV4-veteranen Fariah Idle skulle bli "Ortens doktor Phil" – nu blir det fängelse istället.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0 

Vasaskeppets "lillasyster" hittad utanför Finland . Förliste 1651 – och beskrivs som mindre och snabbare syskon.0