Knivmorden på Ikea
Abraham Ukbagabir på sjukhus efter morden.

Ikeamördaren vill avtjäna straff i Eritrea

Publicerad 27 februari 2017 kl 18.59

Inrikes. Ikeamördaren Abraham Ukbagabi har begärt att få avtjäna sitt livstidsstraff i hemlandet Eritrea, uppger Aftonbladet.

Dela artikeln

Det var den 10 augusti 2015 som Ukbagabi högg ihjäl 55-åriga Carola Herlin och hennes 28-årige son Emil på Ikea i Västerås. Den då 35-årige eritreanen hade precis fått besked från Migrationsverket att han inte får stanna i Sverige när han genomförde dådet. Efter dubbelmordet högg han sig själv i magen, men överlevde.

Både tingsrätten och hovrätt dömde honom till livstids fängelse samt utvisning för dubbelmord.

Abraham Ukbagabir har upprepade gånger hotats och misshandlats inne i fängelset. Mellan 8 april och 9 juni förra året hölls dubbel­mördaren isolerad på Kumla­anstalten eftersom det framkommit uppgifter om att "det föreligger fara för hans liv eller hälsa", skrev Expressen då.

Ukbagabir ska nu ha ansökt om att förflyttas för att avtjäna straffet i hemlandet Eritrea. Men för att så ska ske måste både Sverige och Eritrea godkänna hans begäran.

Ärendet handläggs av Justitiedepartementets enhet för brottmålsärenden och internationellt rättsligt samarbete (BIRS).


Banbrytande svenska studien. Alla deltagare återfick synförmågan efter operation.0 Plus

Nyheter från förstasidan

S nya spärr mot AFS träder i kraft: "Sista chansen"

Vädjar till allmänheten om hjälp. Men enligt Wanja Lundby-Wedin (S) blir kyrkan mer demokratisk utan AFS.0 

Ekonominyheter

Arbetslösheten närmar sig 10 procent

Dystra siffrorna.. Nu räknas 559.000 personer som arbetslösa i Sverige.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Utländska turister kan varken ta ut pengar eller använda "Swish". "De kan inte förstå hur det kan vara så svårt att få tag på kontanter."0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Hulk Hogan är död. Amerikanska wrestlingikonen har avlidit efter hälsorykten.0 

Björn Skifs har fått pannlobsdemens – avslutar karriären. Kliver av scenen efter över 60 år i rampljuset.0