Bombardier i Sverige i stor muthärva

Publicerad 10 mars 2017 kl 16.57
Av Mattias Albinsson

Entreprenör. Bombardier i Sverige har avslöjats i en internationell muthärva som omfattar företrädare för järnvägs­myndigheten i Azerbajdzjan.

Dela artikeln

En anställd på Bombardier i Sverige, en 36-årig rysk medborgare, häktades under fredagen av Stockholms tingsrätt misstänkt för grovt givande av muta.

Enligt åklagarmyndigheten har flera anställda på Bombardier varit i maskopi med och mutat byråkrater på den azerbadjanska myndigheten i utbyte mot kontrakt värda tiotals miljoner dollar.

Under en upphandling i Azerbajdzjan 2013 erbjöd fyra konkurrenter till Bombardier bättre pris än de kunde göra, trots det vann man upphandlingen sedan konkurrenternas anbud diskvalificerats. Anledningen ska ha varit att myndighetspersoner belönats för att gynna Bombardier under upphandlingen.

I oktober förra året säkrades bevis i form av e-post­meddelanden i samband med en husrannsakan hos Bombardier i Sverige. Bombardier i Sverige var tidigare ABB Traction som 2001 köptes av Bombardier.


Egentligen är de intoleranta personer som spelar toleranta. Svenskar måste våga stå upp mot "galenskapen" och rasistanklagelserna, enligt tv-profilen.0 Plus

Högskolefördumningen

IQ-studie: Kognitiva nivån allt lägre. Genomsnitts­intelligensen hos vanligt folk passeras – just nu.0 Plus

Nyheter från förstasidan

100 radhus ska fixa "integrationen" i Rinkeby

"Här är det nya Stockholm!" Socialdemokraternas nya experiment för att "blanda upp".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Svindyra pjäsen äntligen på plats. Konstnären Katharina Grosse kammar hem 26 skattemiljoner på projektet.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0