Asylbråk

Flera personer skadade i bråk på asylboende i Gamleby

Publicerad 25 mars 2017 kl 21.14

Inrikes. Flera personer skadades under lördags­eftermiddagen i ett större bråk på ett asylboende i Gamleby i Småland, skriver polisen på sin hemsida.

Dela artikeln

Larmet om bråket kom in till polisen klockan 13:49. Ett 20-tal personer på asylboendet hade då drabbat samman och flera personer uppgavs vara skadade. Enligt lokal­tidningen vt.se fick en person föras med ambulans till sjukhus.

"Det rör sig initialt om flera våldsbrott, bland annat grov misshandel", skriver polisen på sin hemsida. Polisen befann sig under eftermiddagen på asylboendet för att reda ut vad det var som hade hänt.

Vid tio i åtta på kvällen hade polisen ingen mer information om händelsen, skriver vt.se.


Artisten "förtvivlad" över mångkulturella utvecklingen. Att vi har gränser och nationer har en orsak, enligt stjärnan.0 Plus

Liknande skräckscener även i Sverige. "Jag kommer aldrig att komma tillbaka till det här jävla landet."0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ny Maga-ilska när Trump ska hämta 600.000 kineser till USA

Marjorie Taylor Greene med flera rasar mot planen. "Förolämpande" att hindra kinesiska studenter från att komma, enligt presidenten.0 

Ekonominyheter

Blancolån finansierar "kontantinsats" när unga köper bostad

"Ett systemfel.". Mer än var tredje lånar hela vägen till "nocken".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

"Fabian Sköldhamns" makabra historia. Pappa högg ihjäl mamma på barnavårdscentralen – inför barnen.0 

Mer från Inrikes

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Mikael Wiehe: Jag har alzheimer. Ger beskedet i Sommar i P1.0 

Mysterium omger American Eagles reklam. Modejätten pissade vänstern i ansiktet.0