Ronaldo hotar stämma Der Spiegel

Publicerad 15 april 2017 kl 09.59

Utrikes. Cristiano Ronaldo hotar stämma den tyska tidningen Der Spiegel. Detta sedan tidningen publicerat uppgifter som anklagar fotbollsstjärnan för våldtäkt. Anklagelserna är rena påhittet, enligt Ronaldo.

Dela artikeln

Det var under fredagen som Der Spiegel publicerade uppgifter från dokument som påstås visa att Cristiano Ronaldo betalat en amerikansk kvinna 375 000 dollar för att hålla tyst om en våldtäkt som han ska ha begått mot henne på ett hotell i Las Vegas 2009.

Men anklagelserna är rena påhittet, svarar Ronaldo, som nu hotar att stämma den tyska tidningen.

Ronaldos agentfirma Gestifute har publicerat ett svar på sin hemsida, där man kallar anklagelserna i Der Spiegel för "journalistisk fiktion".

"Det påstådda offret vägrar att identifieras och bekräfta historien. Och hela historien baseras på osignerade dokument där parterna identifieras genom initialer, i e-postmeddelanden mellan advokater som inte har något samband med Cristiano Ronaldo och vars existens han inte känner till, samt ett påstått brev från det påstådda offret, som han aldrig fått."

Agentfirman klargör att Cristiano Ronaldo inte ser lätt på anklagelserna, och kommer bekämpa dem med alla tillgängliga medel.

"Der Spiegels rapportering är falsk och Cristiano Ronaldo kommer att ta strid mot den här nyheten med alla resurser han har till förfogande. Våldtäkt är en motbjudande och skamlig anklagelse som inte kan gå förbi ostraffat", påpekar man.


Skandalen avslöjas av Riks. Mannen och hans släktingar terroriserar omgivningen – men ministern tar dem i försvar.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Svenskt ja till att ta notan när Trump skickar vapen till Ukraina

"Sverige kommer att bidra", meddelar Tidögänget omedelbart. Skattebetalarna i Europa får stå för miljardkostnaderna, berättar nöjd Trump.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Var otrogen på krogtoalett i Malmö. Sambon misshandlade offret brutalt – och kvinnan falskanmälde honom.0 Plus

Mer från Utrikes

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0