Situationen i Venezuela
En av GM:s fabriker.

Venezuela konfiskerar General Motors-fabrik

Publicerad 20 april 2017 kl 23.08
Av Mattias Albinsson

Utrikes. Regeringen i Venezuela har konfiskerat General Motors fabrik i landet, skriver företaget i ett press­meddelande.

Dela artikeln

Utöver fabriken uppges de kommunistiska myndigheterna även ha lagt beslag på fordon och andra tillgångar som företaget har i landet. I och med agerandet har GM beslutat upphöra med sin verksamhet i Venezuela (GMV).

"GMV avvisar kraftfullt de godtyckliga åtgärder som myndigheterna vidtagit och kommer kraftfullt vidta alla rättsliga åtgärder, både i och utanför Venezuela, för att försvara sina rättigheter", heter det i pressmeddelandet.

Konfiskeringen av GM:s tillgångar uppges innebära "oreparabel skada" för såväl företaget som dess 2 678 anställda i Venezuela.

I december 1998 valdes Hugo Chávez till president i Venezuela och inledde nästan omedelbart en process för att göra landet kommunistiskt. Idag, nästan 20 år av socialistiska reformer senare, står landet inför ekonomisk kollaps. Hyperinflation råder och enligt en artikel i PBS från i somras är situationen så pass allvarlig att svält hotar och på sina håll har plundring brutit ut när desperata människor försökt få tag på något att äta.

Enligt AP har regeringen konfiskerat privata bolags tillgångar som ett sätt att få in kapital på. Förklaringen kan delvis sökas i det låga oljepriset som gjort det allt svårare för oljerika Venezuela att få in kapital.

Det kommunistiska kannibaliserandet på industrin har gjort att den successivt slagits ut. 2007 tillverkade GM och andra biltillverkare totalt 172 218 fordon i Venezuela, ett antal som sjunkit dramatiskt till endast 2 849 förra året.

Utöver GM har ytterligare runt 25 bolag drabbats av konfiskerings­politiken och vänt sig till Världsbanken för att kräva ersättning för tillgångar som kommunist­regimen lagt vantarna på.


Hela dokumentet här. Alla metoder Lärarförbundet använder för att jaga iväg sverigedemokrater.0 Plus

"Våra eliter har förklarat krig mot oss". Det är hög tid att vi slår tillbaka, sade Eva Vlaardingerbroek.0 Plus

Ökad riskbenägenhet, lägre empati... Nu slår forskarna larm om vanliga värktabletternas okända effekter.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Småsparare "missar tåget" när BRICS-länderna hamstrar guld

Centralbankerna köper – "oavsett pris".. BRICS-länderna har fortfarande en för låg andel guld i sina reserver jämfört med väst, säger Peter Schiff.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Bidragssänkning. Bidragen till en fembarnsfamilj sänks från 46.500 till 38.500 kr/mån.0 

Mer från Utrikes

Nytt USA-veto mot vapenvila i Gaza

Stoppar resolution – för sjätte gången.. Israels FN-ambassadör Danny Danon tackade USA för stödet.0 

Alternativmedia trakasseras av franska myndigheter

Vägrar erkänna Voltairenet som presspublikation.. Ifrågasatte bland annat officiella sanningen om 11 september.0 

Tyske kanslerns tårar under slakten i Gaza: "Antisemitism"

Gråter – och förklarar krig mot yttrandefriheten.. Friedrich Merz lovar tuffa tag mot "konstnärlig, kulturell och akademisk" frihet i Tyskland.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Turk: Kulturkanonen suddar ut "mitt Sverige". Anklagas för att vara beroende av mångfald.0 

Ken Ring blir skådespelare – rollen: gängledare. Rapparens comeback i rampljuset.0