Storbritannien ordnade terrorresor till Libyen

Publicerad 25 maj 2017 kl 17.53

Utrikes. Den brittiska underrättelse­tjänsten MI5 hjälpte terrormisstänkta kriminella muslimer från brittiska förortsområden att åka till Libyen för att slåss på USA:s sida mot Gaddafi, rapporterar Daily Mail.

Dela artikeln

Enligt Storbritanniens inrikesminister Amber Rudd var myndigheterna välbekanta med den brittiske terroristen Salman Abedi redan innan måndagens terrordåd i Manchester. Han ska ha gjort en resa till Tripoli där hans bror Hashem greps för att tillsammans med IS ha planerat ett terrordåd i den libyska huvudstaden.

Salman Abedi slogs för rebellerna i Libyen

Brittiska myndigheter såg mellan fingrarna på att terrorister reste mellan Libyen och Storbritannien under den aktuella tiden, trots att de omfattades av husarrest eller reseförbud till följd av terrormisstankar. Enligt Daily Mails uppgifter lät man istället jihadister åka ned till arablandet för att slåss på USA:s sida i kriget mot den libyska regimen.

Att det rör sig om en ren terrorfamilj var välbekant för brittiska myndigheter. Brodern Hashem ska bland annat ha känt till planerna på dådet i Manchester i mer än en månad före attacken, och brödernas far ingick i ett terrornätverk av Gaddafi-motståndare som öppet stöttade en al Qaida-grupp i Syrien, enligt Daily Mail.


Nyheter från förstasidan

Tysk skräckdomare ska ordna AFD-förbud

Frauke Brosius-Gersdorf, 54, till Tysklands författningsdomstol. "Vi har möjlighet att frånta individer deras grundläggande rättigheter."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Samlas in och eldas upp – metodiskt. De ligger bakom kuppen som får lokalpolitikerna att se rött.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0