Serievåldtäktsman gripen i Thailand

Publicerad 8 juni 2017 kl 15.01

Utrikes. Serievåldtäktsmannen Peter-Frederik Poulsen, 38, har gripits i Thailand, skriver Åklagarmyndigheten i ett pressmeddelande. Han misstänks för fyra grova våldtäkter.

Dela artikeln

Peter-Frederik Poulsen dömdes 2003 för grov våldtäkt och sexuellt utnyttjande av minderårig. År 2009 dömdes han till åtta års fängelse för att ha våldtagit två 17-åriga flickor under en 16 timmars bilfärd.

I slutet av maj häktades 38-åringen, som har danskt påbrå, i sin frånvaro misstänkt för fyra grova våldtäkter som ska ha begåtts i Sverige den 17 och 19 maj. Han misstänks också för olaga frihetsberövande.

Ärendet har anknytning till Örebro, men även andra delar av landet. Den misstänkte gärningsmannen har varit internationellt efterlyst.

– Han är jättefarlig och har hög återfallsrisk, har Jonas Lennestål, expert på sexuellt våld, tidigare sagt till SVT Nyheter.

Nu har mannen gripits – i Thailand. Han greps på flygplatsen i Bangkok.

– Det stämmer att den misstänkte mannen greps i Thailand i dag. Nu påbörjas processen med att få honom utlämnad till Sverige, säger kammaråklagare Karl-Erik Antonsson, förundersökningsledare vid Åklagarkammaren i Örebro, i ett uttalande.

– Det här är ett lagarbete. Vi på polisen och åklagarkammaren i Örebro har arbetat tillsammans med NOA, det är de som har kontakter i utlandet, säger Jonas Rydén, chef för Örebropolisens enhet för grova brott, till Ekot.


Går inte som hon tänkt – alls. Nu åtalas 30-åringen för spektakulära scenerna i Ica-butiken.0 Plus

Folkutbytet

Nyheter från förstasidan

SD-beskedet: Paradigmskiftet kommer igång lagom till valet 2026

Ludvig Aspling: Då börjar invandringen minska. Nu har Tidögänget delat ut 250.000 nya uppehållstillstånd och 170.000 medborgarskap.0 

Ekonominyheter

Centralbanker kräver ökad invandring

Ledande centralbankschefernas appell.. Fortsatt tillväxt kräver fortsatt inflöde från tredje världen, enligt "experterna".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

"Fabian Sköldhamns" makabra historia. Pappa högg ihjäl mamma på barnavårdscentralen – inför barnen.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Mikael Wiehe: Jag har alzheimer. Ger beskedet i Sommar i P1.0 

Mysterium omger American Eagles reklam. Modejätten pissade vänstern i ansiktet.0