Kommunanställd muslim i Eskilstuna gillade terrorattack

Publicerad 13 juni 2017 kl 11.40

Inrikes. En kommunanställd man i Eskilstuna som även sitter i ledningen för en lokal moské har delat och skrivit positivt om ett filmklipp som visar när en lastbil kör över och dödar militärer i Jerusalem, skriver P4 Sörmland. Kommuncheferna ska dessutom ha känt till inlägget och accepterat det.

Dela artikeln

Mannen, som sitter i ledningen för den salafistiska Al Rahmanmoskén i Eskilstuna, delade filmen på Facebook samma dag som attacken skedde.

Han lade till en smileysymbol med texten "feeling satisfied" och postade kommentaren "Allahu Akbar".

I filmen ser man hur en lastbil kör över ett antal israeliska militärer som väntar vid en busshållplats. Lastbilschauffören backar sedan tillbaka och kör över de nedmejade personerna en gång till.

Attacken skedde den 8 januari i år. Fyra personer dödades och ett tjugotal skadades.

– Jag blir bestört när jag ser att företrädare för moskéer gillar och sprider propaganda för terrorhandlingar, säger Isak Reichel, generalsekreterare i Judiska centralrådet i Sverige, till P4.

Men den kommunanställde muslimske mannen, som i arbetet ofta möter allmänheten, ångrar inte inlägget och hänvisar till yttrandefriheten. Eftersom Israel är en ockupationsmakt anser han att attacken mot de israeliska militärerna ska ses som en regelrätt krigshandling.

Hans chefer på kommunen ska under en längre tid ha känt till Facebook-inlägget. Den anställde säger till P4 Sörmland att cheferna tycker att inlägget är okej.

Efter P4 Sörmlands sändning har han dock tagit bort inlägget.

Marianne Hagman, som är chef för stadsbyggnadsförvaltningen i Eskilstuna, vill inte kommentera den enskilda händelsen men påpekar att kommunen överlag arbetar mot våldsbejakande extremism.


Nyheter från förstasidan

Politisk korrekthet, Ukraina och elbilar – här är satsningarna i EU:s nya budget

”Slutet för EU:s gemensamma projekt”. Nya regler allt mer inriktade på att läxa upp medlemsstater som bryter mot "rättsstatens principer".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Våldsamma upplopp efter brutal attack mot pensionär. Dådet har fått tusentals spanjorer att organisera sig – och kräva upprättelse.0 Plus

Mer från Inrikes

Hemligt hur många som får vittna anonymt

Ingen vet hur ofta nya lagen används.. Sedan januari i år är det möjligt att vittna anonymt i svenska rättegångar.0 

Näringslivsikonen Percy Barnevik död

Förre ABB-bossen fick en stroke.. Känd för pensionsuppgörelse på 900 miljoner kronor.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Björn Skifs har fått pannlobsdemens – avslutar karriären. Kliver av scenen efter över 60 år i rampljuset.0 

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0