Norska ministerbesöket i Sverige

Carl Bildt: Norge ljuger – "Sverige är ett välfungerande land"

Publicerad 30 augusti 2017 kl 15.12

Inrikes. Nu har Carl Bildt gett sig in i debatten om det norska ministerbesöket i Sverige. Norges invandringsminister Sylvi Listhaug har fel när hon kritiserar svensk invandringspolitik, menar Bildt och påstår att Sverige egentligen är ett "välfungerande samhälle" med en framgångsrik invandring.

Dela artikeln

Det var igår som migrationsminister Heléne Fritzon (S) ställde in ett länge planerat möte med Norges invandrings- och integrationsminister Sylvi Listhaug från Fremskrittspartiet, som är på besök i Sverige. 

Fritzon menar att Listhaug försöker sprida en "missvisande" bild av Sverige när hon säger att det finns så kallade "no go"-zoner här.

Enligt Sylvi Listhaug är svensk asylpolitik ett totalt misslyckande.

Nu har även den tidigare statsministern och utrikesministern Carl Bildt (M) gett sig in i bråket. Han menar också att Listhaug har fel och bara försöker vinna poäng i den norska valkampanjen.

Sverige är ett jättebra land med en lyckad invandring, menar han.

– Sverige är ett välfungerande samhälle och vi har haft framgång i vår invandringspolitik, säger han till norska NRK men erkänner att här också finns vissa problem.

Sylvi Listhaug har sagt att hon vill lära av Sveriges misstag, men det tror inte Bildt på.

– När detta sker mitt i en valkampanj med starka formuleringar som "svenska förhållanden", är det inte för att lära utan för att driva valkampanj, säger Carl Bildt till NRK.

Sylvi Listhaug har myntat uttrycket "det svenska tillståndet" för att beskriva en misslyckad liberal invandringspolitik. Begreppet används ofta i Norge, något som retat upp Sveriges politiker.

Norge går till val den 11 september.


Svensk våldtäktsstatistik chockar världen. Miljardärens intervention väcker nu debatt bland invandringskritiker.0 Plus

Gängkriget

"Krigszon", "shithole", "nordafrikansk koloni". Polisen: "Det är ett helvete på ren svenska, vi har misslyckats".0 Plus

Nyheter från förstasidan

Jägareförbundets ordförande hoppar av – till SD

"Fått ett erbjudande som jag har tackat ja till." Peter Eriksson har erbjudits riksdagsplats och toppuppdrag för SD.0 

Ekonominyheter

Skattebetalarna får miljardnota för Northvolts kollaps

Jättekostnader för lönegarantier.. Ett normalt år betalar staten ut 1,6 miljarder kronor i lönegaranti totalt.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Anföll plötsligt 18-åring. Polisen går ut med bilder och vädjar om tips: Vem är han?0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Här vigs gayparet av Nordiska Asa-samfundet. Sasha och Justin reste hela vägen från Frankrike.0 

Rapfritt i USA-toppen – för första gången sedan 1990. Inte en enda rappare på Billboard topp 40.0