Sexbrott när kommunen bjöd flyktingbarn på festival

Publicerad 10 september 2017 kl 09.53

Inrikes. Var det verkligen ansvarsfullt av Karlskrona kommun att köpa biljetter åt ensamkommande flyktingbarn till en festival fylld av svenska tonårstjejer. Det frågar sig många efter att tolv anmälningar om sexuellt ofredande inkommit till polisen.

Dela artikeln

Det var med Skärgårdsfesten i Karlskrona som kommunens politiker bestämt sig för att satsa på ensamkommande festivalbesökare. Enligt Samhällsnytt bokade kommunen den iranske popsångaren "Arash", som helt saknar publik bland svenskar.

Enligt Samhällsnytt har det inkommit 12 anmälningar om sexuella ofredanden under festivalen. I minst ett ärende ska det röra sig om ensamkommande flyktingbarn enligt polisen, men kommunen hävdar att ingen av "våra killar" ska vara föremål för anmälan.

Chefen för Karlskronas mottagande av flyktingbarn, Helena Lithander, bekräftar för Samhällsnytt att kommunen köpt ”över 50 biljetter” åt ensamkommande, och att man struntat i att överväga riskerna att den åtgärden skulle resultera i sexuella övergrepp.

– Jag förstår inte riktigt vad du menar. Det är bara ett påstående att ensamkommande är överrepresenterade rent generellt på festivaler när det begås sexuella övergrepp, säger Lithander till Samhällsnytt.


Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Invandrarvåldtäkter ska skapa "mångfärgad framtid", hoppas läkare. Uppmanar "svarta, judar, handikappade och frimurare" att "kasta sig över högerfittorna".0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Efter genusprofilens raseri: Coop tar bort bild på Megan Fox

Nina Rung, 43, blev rasande när hon såg reklamskylten.. "En avklädd kvinna med extremtypiska ideal, sexualiserande och objektifierande av kvinnokroppen."0 

Tjänster som X och ChatGPT kan inte nås. "Ovanlig trafik" har skapat problem hos Cloudflare.0 

Faris Al Abdullah erkänner terrorplaner i Stockholm

Skulle slå till mot Kulturfestivalen.. Målet var att "injaga allvarlig fruktan" hos svenska folket.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur