Bostadsbubblan

Bankeliten varnar för "dramatiska prisfall"

Publicerad 10 november 2017 kl 14.14

Ekonomi. Det är bara tre dagar kvar till Finansinspektionens styrelse ska fatta beslut om det nya amorteringskravet. Nu kräver Sveriges bankelit att regeringen stoppar myndighetens planer, rapporterar Dagens Industri.

Dela artikeln

På torsdagen ordnade storbankernas intresseorganisation Bankföreningen ett möte på finansfamiljen Wallenbergs lyxhotell Grand Hôtel i Stockholm, där Finansinspektionens planer på ett skärpt amorteringskrav diskuterades.

Trots fallande priser på bostadsmarknaden ger svenska folket ett rungande ja till myndighetens nya förslag – hela två av tre svenskar är positiva till kravet enligt SvD/Inizio.

Inom bankeliten är det inte fullt lika muntra miner, rapporterar Dagens Industri. Under mötet på Grand Hotel sade banklobbyns vd Hans Lindberg att förslaget är dåligt eftersom "stelheten" på bostadsmarknaden kommer att öka på grund av ett skärpt amorteringskrav. Swedbanks chefsekonom Anna Breman varnar även hon för kravet, som hon säger skulle leda till dramatiska prisfall och inbromsad nybyggnation.

– Det riskerar att både sakta in byggtakten för mycket och eventuellt få priserna att falla ganska dramatiskt, säger hon enligt DI.

Det är samma Breman som för två dagar sedan helt förnekade prisfallet på bostadsmarknaden i Dagens Industris webbradioprogram.

Men trots den något röriga argumentationen har budskapet gått fram till regeringen. Kort efter bankmötet på Grand Hotel meddelade bostadsmarknads­minister Per Bolund att man nu tvekar om amorteringskravet och bostadsminister Peter Eriksson (MP) hade redan hunnit lära sig argumenten som Bankföreningen lagt fram.

– Jag ser det som min uppgift att få fram fler nya bostäder, och om det finns en osäkerhet kring hur nya regleringar kan begränsa bostadsbyggandet tycker jag man ska vara försiktig, sade han till Expressen.

Ett nej från regeringen skulle leda till att Finansinspektionens generaldirektör Erik Thedéen hamnar i en förtroendekris – och sannolikt tvingas avgå – efter att ha utmanat storbankernas intressen. Men hur det slutar för honom bekommer inte Peter Eriksson.

– Det kan inte vara det viktiga i sammanhanget, säger han till Expressen.


Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Estoniakatastrofen

"Inte sant, dumheter." Svenska tidningen stämplas som fake news-källa.0 Plus

Gängkriget

"Krigszon", "shithole", "nordafrikansk koloni". Polisen: "Det är ett helvete på ren svenska, vi har misslyckats".0 Plus

Nyheter från förstasidan

SD backar – vill nu sänka kraven för invandrare

Efter L-ministerns utspel. SD öppnar för att öka invandringen – med hänvisning till "samhällsintresset".0 

Ekonominyheter

Arbetslösheten närmar sig 10 procent

Dystra siffrorna.. Nu räknas 559.000 personer som arbetslösa i Sverige.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Ekonomi

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Mikael Wiehe: Jag har alzheimer. Ger beskedet i Sommar i P1.0 

Mysterium omger American Eagles reklam. Modejätten pissade vänstern i ansiktet.0