Oslo. Arkivbild.

17-årig islamist skulle spränga bomb i Oslo

Publicerad 13 november 2017 kl 20.03

Utrikes. En 17-årig pojke döms till nio månaders fängelse sedan han gripits med en hemmagjord sprängladdning som han skulle spränga i centrala Oslo. Nu överklagas domen av Norska säkerhetspolisen (PST), skriver SvD.

Dela artikeln

Det var den den 8 april i år, alltså dagen efter det islamistiska terrordådet på Drottninggatan i Stockholm, som en 17-årig pojke i Norge greps med en hemmagjord sprängladdning.

Enligt tingsrätten var pojkens plan att spränga laddningen i centrala Oslo.

17-åringen var först misstänkt för terrorbrott men åtalades för olagligt innehav av explosivt material. Detta trots att det i pojkens mobiltelefon funnits filmer på hur IS-terrorister mördar sina fångar.

Åklagaren menade att 17-åringen hade "radikaliserats" och ansåg att han skulle dömas till två års fängelse. Men nu dömer tingsrätten honom till enbart nio månader.

Detta är Norska säkerhetspolisen (PST) inte alls glada över, varför man valt att överklaga domen.

17-åringen kom med sin familj till Norge 2010 och har fått uppehållstillstånd. Han nekar till brott och säger att bomben inte alls skulle döda någon utan sprängas i en skog.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Efter sexköpsåtalet mot Jens B Nordström. Kvinnlig programledare i blåsväder – nu råder återigen dålig stämning i TV4-huset.0 Plus

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Här vigs gayparet av Nordiska Asa-samfundet. Sasha och Justin reste hela vägen från Frankrike.0 

Rapfritt i USA-toppen – för första gången sedan 1990. Inte en enda rappare på Billboard topp 40.0