Soraya Post, EU-parlamentariker för Feministiskt initiativ.

Fi vill förbjuda invandringskritiska partier

Publicerad 16 april 2018 kl 14.03

Inrikes. Sverige måste förbjuda "organisationer som förespråkar rasism". Det skriver Fi-politikern Soraya Post i ETC. Annars kommer det sluta med folkmord i Sverige.

Dela artikeln

Det är Soraya Post, EU-parlamentariker för Feministiskt initiativ, som nu klargör att Sverige måste ta sig i kragen och förbjuda så kallade rasistiska, främlingsfientliga och nazistiska organisationer.

Däri ingår bland andra Sverigedemokraterna och Alternativ för Sverige.

Enligt Post är det "ett stort hot" mot demokratin och så kallade mänskliga rättigheter att normalisera partier som Sverigedemokraterna. Och bara för att Alternativ för Sverige nu bildats gör inte det SD mindre "främlingsfientliga" och "rasistiska", hävdar hon.

"Dessa organisationer är inte acceptabla i ett demokratiskt samhälle, i ett demokratiskt samhälle ska alla ha rätt att få delta och känna sig trygga", skriver Soraya Post.

Enligt Fi-politikerna bör Sverige följa Finlands exempel och förbjuda "rasistiska" grupper. Något annat kan leda till folkmord. Dessutom finns det redan lagstiftning från Europeiska unionens råd som stödjer ett förbud mot sådana organisationer, menar hon.

"Vi får inte glömma att hat går hand i hand med folkmord, därför kan vi inte låta hatet dominera Sverige och Europa", skriver Soraya Post.

Hennes artikel har spridits på Twitter av bland andra Gudryn Schyman.


Ekonominyheter

Fortsatt kyligt på bostadsmarknaden

Tuffast för lägenheter.. "Bara att konstatera att det är fortsatt kräftgång."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Nedslående beskedet från Lytens vd. "Jag har redan bett våra samarbetspartners att titta på detta."0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Mikael Wiehe: Jag har alzheimer. Ger beskedet i Sommar i P1.0 

Mysterium omger American Eagles reklam. Modejätten pissade vänstern i ansiktet.0