Ny EU-lagstiftning kan "förbjuda nätmemer"

Publicerad 10 juni 2018 kl 08.43

Lag & Rätt. Om ett par veckor väntas EU anta ett upphovsrättsdirektiv som enligt kritiker kan innebära ett hårt slag mot internetkulturer. Enligt aktivister kan den nya lagstiftningen leda till att så kallade nätmemer i praktiken blir förbjudna, rapporterar Sky News.

Dela artikeln

Det är kampanjsidan Save Your Internet som varnar för artikel 13 i EU-direktivet.

Enligt sajten innebär lagen att allt innehåll som laddas upp på internet måste övervakas och potentiellt raderas ifall det kan misstänkas innehålla copyrightskyddat material.

Detta uppges i sin tur betyda att plattformar som Youtube tvingas införa "komplicerade och dyra filtersystem" som på förhand kan identifiera och stoppa innehåll som kan skyddas av upphovsrätten.

Aktivisterna skriver vidare att artikel 13 skulle "förstöra nätet som vi känner det" och tillåta "storföretag att kontrollera vad vi ser och gör när vi är online".

Bland annat hotas nätmemer, enligt Save Your Internet. Memer är i första hand humoristiska bilder med olika budskap som sprids mellan ett stort antal användare. Men eftersom bilderna ofta ursprungligen är upphovsrättsskyddade varnar aktivisterna för att direktivet innebär ett hårt slag mot denna form av nätkultur.

En talesperson för EU-kommissionen uppger för Sky News att syftet med förslaget är att "folk ska kunna försörja sig på sina kreativa idéer".

"Förslagen att modernisera EU:s upphovsrättsliga bestämmelser kommer inte att skada yttrandefriheten på internet. De tar hänsyn till de tekniska innovationer som redan har införts av några av de stora aktörerna", skriver talespersonen.

EU-parlamentet kommer att ha en omröstning om det nya direktivet den 20-21 juni.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Ukrainska varor ska kvoteras in i svenska matbutiker

Regeringens storsatsning tillsammans med matjättarna.. Särskilt snabbspår för ukrainska leverantörer och riktad marknadsföring i butiken.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Lag & Rätt

Ska bli svårare ändra grundlagen

Domstolarnas oberoende ska också stärkas, enligt regeringen.. "Vi ser hur det fria öppna samhället ifrågasätts eller utmanas."0 

Skippade bilbältet – tvingas lämna Sverige

Efter åtta år i landet.. Flera bötesbrott är nog för att neka förlängt uppehållstillstånd, fastslår Migrationsöverdomstolen nu.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0