Arkivbild.

Flera nya bilbränder i Göteborg – Polisen: "Normal natt"

Publicerad 16 augusti 2018 kl 14.03

Inrikes. Natten till torsdag brann det återigen flera bilar i Västra Götaland. Polisen tycker dock inte att det är anmärkningsvärt, utan kallar det för en "normal natt".

Dela artikeln

Det brinner cirka 1.500 bilar per år i Sverige. Alltså flera bilar varje dag.

Och under natten till torsdag var det dags igen med nya bilbränder i Göteborgsområdet.

Klockan 23.24 på onsdagen larmades polisen till Hisingen för en bilbrand. Vid Backa Strandgata hade en parkerad bil börjat brinna.

Räddningstjänsten kunde släcka elden och polisen skrev en anmälan om skadegörelse genom brand.

00.28 inkom ett nytt larm om en bilbrand i Partille.

Vid Stärteredsvägen i Uddared hade en bil satts i brand "av några personer som försvinner från platsen i en röd bil", enligt polisen.

Strax efter klockan 02 skedde ytterligare en brand i Hjällbo. "Vid Bläsebovallens parkering är det någon som tänder eld på en parkerad bil", skriver polisen.

Polisen ser dock inget anmärkningsvärt med händelserna. 

"Det har varit en normal kväll/natt och inga större händelser har rapporterats till polisen", skriver polisen i den sammanfattande händelserapporten.

Även flera inbrott inrapporterades i Göteborgsområdet under natten, bland annat på förskolan på Väverigatan i Mölnlycke. Där hade rutan till entrédörren krossats och vittnen såg hur tre-fyra personer bar ut saker från skolan och sedan försvann från platsen i en bil.


Nya interaktiv karta visar snabba trenden. Även stora delar av Stockholm domineras nu av personer med utländsk bakgrund.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0 

Ingen vill längre anlita Henrik Schyffert: "Väldigt tomt i kalendern". Åkte land och rike runt och sjöng invandringens lov.0