FN:s migrationsavtal
Jens Spahn.

Tysk minister i uppror mot migrationspakten

Publicerad 19 november 2018 kl 16.14

Utrikes. Den tyske hälsoministern Jens Spahn vill att Tyskland ska dra sig ur FN:s kontroversiella migrationsavtal. Han har fått flera andra företrädare för det tyska regeringspartiet CDU med sig, rapporterar Deutsche Welle.

Dela artikeln

Spahn, som är en av dem som föreslås som efterträdare till den avgående partiledaren Angela Merkel, vill att frågan om migrations­avtalet ska diskuteras grundligt på CDU:s kongress i december.

Partiet är splittrat i frågan. Flera andra CDU-företrädare håller enligt Deutsche Welle med Jens Spahn. 

Norbert Röttgen, som är ordförande i förbundsdagens utrikesutskott, anser dock att det ligger i Tysklands intresse att underteckna FN-avtalet eftersom det hjälper det internationella samfundet att kontrollera migrationen. CDU:s vice ordförande Thomas Strobl säger att de som kritiserar migrationspakten har låtit sig "drivas från vettet av högerns populistiska hysteri".

Samtidigt har även toppföreträdare för CDU:s bayerska systerparti CSU, som Peter Ramsauer, riktat hård kritik mot avtalet.

Tre av Tysklands grannländer – Österrike, Tjeckien och Polen – har redan sagt nej till migrationspakten. Avtalet ska undertecknas av FN:s medlemsstater under ett toppmöte i Marrakech i början av december.


Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Går omkring och terroriserar omgivningen. Filmar själva och lägger upp på Facebook.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Mikael Wiehe: Jag har alzheimer. Ger beskedet i Sommar i P1.0 

Mysterium omger American Eagles reklam. Modejätten pissade vänstern i ansiktet.0