Övergreppen i Uleåborg

Sju invandrare häktade efter grov våldtäkt på tioårig flicka

Publicerad 3 december 2018 kl 20.35

Utrikes. Sju utländska män har häktats i Finland misstänka efter en grov våldtäkt mot en mycket ung flicka i tioårsåldern, rapporterar flera finska medier.

Dela artikeln

Enligt Hufvudstadsbladet handlar det om sju män i Uleåborg i norra Finland som nu misstänks för grov våldtäkt och grovt sexuellt utnyttjande av barn.

De flesta av männen är mellan 20 och 30 år gamla, medan en man är 38 år. Offret uppges vara en flicka bara drygt tio år gammal.

Enligt polisen kan det dessutom finnas fler gärningsmän.

Övergreppen ska ha begåtts i flera månader under hösten i männens bostäder i Uleåborg.

Finska Yle skriver att männen är utländska. I MTV Uutiset heter det att flickan är från Finland och att männen är utrikesfödda.

Polisen säger till Helsingin Sanomat att de utländska männen har olika nationaliteter, och att de kände varandra sedan tidigare. Det handlar inte om ett brott inom familjen, klargör polisen. Hur männen kommit i kontakt med flickan är oklart.

Polisutredningen inleddes i november, men polisen är alltså förtegen kring alla detaljer.

– Jag vill inte säga mer exakt om undersökningen, eftersom det fortfarande kan finnas fler misstänkta, säger poliskommisarie Markus Kiiskinen från Uleåborgs polis till STT.


Egentligen är de intoleranta personer som spelar toleranta. Svenskar måste våga stå upp mot "galenskapen" och rasistanklagelserna, enligt tv-profilen.0 Plus

Högskolefördumningen

IQ-studie: Kognitiva nivån allt lägre. Genomsnitts­intelligensen hos vanligt folk passeras – just nu.0 Plus

Nyheter från förstasidan

100 radhus ska fixa "integrationen" i Rinkeby

"Här är det nya Stockholm!" Socialdemokraternas nya experiment för att "blanda upp".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Svindyra pjäsen äntligen på plats. Konstnären Katharina Grosse kammar hem 26 skattemiljoner på projektet.0 Plus

Mer från Utrikes

Reinfeldt gör en Löfven – blir lobbyist

Dags att casha in.. Tidigare statsministern får guldkantad tillvaro som "senior rådgivare" på Paues Åberg communications.0 

Kristdemokrater ska släppa försök att förbjuda AFD

Partiledningen uppmanar företrädare att sluta driva frågan.. "Förhoppningsvis tar den här debatten snart slut – den gör oss inte gott."0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0