Löfven II

Peter Eriksson: Sveriges regering har skapats för att motverka nationalism

Publicerad 15 februari 2019 kl 12.03

Utrikes. Ytterligare en minister pekar nu ut nationalismen som huvudmotståndare. Peter Eriksson (MP) ser nationalismen som ett hot mot demokratin i hela världen.

Dela artikeln

En efter en går nu svenska politiker ut och förklarar nationalister som sin huvudfiende.

Senast i raden är biståndsminister Peter Eriksson, som i en film på regeringens hemsida berättar om de viktigaste politiska frågorna under kommande mandatperioden och vilka förändringar han vill se.

Det råder ingen tvekan om vilka det är han ska bekämpa.

Han ser nationalismen som ett hot mot hela världsordningen.

– Jag ser att vi har ett stort problem i världen just nu. Efter många år där det gått åt rätt håll, att allt fler människor på jorden lever i demokratier och får det lite bättre, så har det här tyvärr vänt de senaste åren.

– Det är färre som lever i fungerande demokratier. Vi har fler och fler länder som skapar förtryck och som vänder mot en populistisk nationalistisk agenda. Och den regering som vi har i Sverige har skapats för att motverka det. Och jag tänker stå upp i världen och med svenskt bistånd för demokrati, för mänskliga rättigheter och bidra till att människor kan uttrycka sig fritt och skapa framtidstro, hävdar han.


Nyheter från förstasidan

M: Sparka rektorn som anställde Tara Saleh

Går samman med SD. "Han har varit ansvarig för en rekrytering där man anställer en våldsbejakande extremist."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Mer från Utrikes

Orban: Ungerns opposition infiltrerad av ukrainsk underrättelsetjänst

Pekar ut plan på att kapa valet.. "Ukrainarna arbetar aktivt för att få till ett regeringsskifte i Ungern."0 

Trumps toppfinansiär vägrade sätta USA före Israel

Bisarra utspelet under ceremonin.. Miriam Adelson gav Trump 100 miljoner dollar för att vara Israels bästa vän.0 

Erdogan vägrade landa i Egypten om Netanyahu kom dit

Ringde och förvarnade från luften.. Världsledarna samlas på Gazatoppmöte i Sharm el-Sheikh – men Netanyahu stannar hemma.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

11 september-attackerna knyts till misslyckad CIA-operation. Tucker Carlson aktuell med ny Youtube-dokumentärserie.0 

Styckad tonårsflicka hittad i Spotify-rapparens bil. Konsert ställs in på Fryshuset.0