Tomas Eneroth (S).

Minister i samtal med EU om gasbussar

Publicerad 27 mars 2019 kl 14.09

Inrikes. I dag träffar infrastrukturminister Tomas Eneroth EU-kommissionens Violeta Bulc, som har ansvar för transport och infrastruktur, för att diskutera säkerhet med så kallade klimatsmarta gasbussar.

Dela artikeln

Efter att en gasbuss exploderade i Stockholm den 10 mars kallade regeringen in berörda aktörer för att få en lägesbild av säkerhetsarbetet kring gasbussar.

Även i övriga Europa används gasbussar och därför är det enligt regeringen "angeläget att ta ett större grepp om säkerhetsarbetet".

–  Jag och kommissionär Bulc kommer idag att träffas för att bland annat prata om gasbussar. Omställning av transportsektorn är angeläget och gasbussar är en viktig del i att ställa om. Då behöver säkerhetsarbetet prioriteras, säger infrastrukturminister Tomas Eneroth (S) i ett uttalande.

Tomas Eneroth träffar kommissionären vid informella ministerrådet i Bukarest.


Spektakulära nya fyndet. Nu ifrågasätts SVT-bilden av hur de allra första svenskarna såg ut.0 Plus

Egentligen är de intoleranta personer som spelar toleranta. Svenskar måste våga stå upp mot "galenskapen" och rasistanklagelserna, enligt tv-profilen.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Arbetslösheten närmar sig 10 procent

Dystra siffrorna.. Nu räknas 559.000 personer som arbetslösa i Sverige.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Nya siffrorna från Migrationsverket. Fortfarande inga tecken på minskad invandring – efter nästan tre år av "paradigmskifte".0 

Mer från Inrikes

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Hulk Hogan är död. Amerikanska wrestlingikonen har avlidit efter hälsorykten.0 

Björn Skifs har fått pannlobsdemens – avslutar karriären. Kliver av scenen efter över 60 år i rampljuset.0