Foto: Arkivbild

Sverige sämre i nytt frihetsindex

Publicerad 15 januari 2012 kl 13.17

Ekonomi.Amerikanska Heritage Foundation har publicerat sin årliga lista över länder med fritt ekonomiskt system. Listan toppas av Hongkong, Singapore och Australien. Sverige sjunker och hamnar i år på 21:a plats, efter länder som Chile, Bahrain och Taiwan.

Gilla artikeln på Facebook

Heritage Foundations frihetsindex omfattar 184 stater. De bedöms efter hur effektivt staternas rättsliga och politiska klimat är för affärsverksamhet och vilka äganderättigheter företagare har. Dessutom är en viktig faktor att skattesystemet är transparent och att marknaden är öppen i stort.

Heritage Foundation konstaterar att Sveriges respekt för konceptet med en liten stat har inte varit speciellt stark. Statligt spenderande har blivit en allt tyngre och komplex börda, även om Sveriges höga effektivitet och flexibilitet har balanserat en del av tillkortakommandena vad gäller statens höga kostnader för sociala utbetalningar, skriver organisationen i sin motivering.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Svensk våldtäktsstatistik chockar världen. Miljardärens intervention väcker nu debatt bland invandringskritiker.0 Plus

Gängkriget

"Krigszon", "shithole", "nordafrikansk koloni". Polisen: "Det är ett helvete på ren svenska, vi har misslyckats".0 Plus

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Anföll plötsligt 18-åring. Polisen går ut med bilder och vädjar om tips: Vem är han?0 

Mer från Ekonomi

Inflationen ligger still: "Oväntat"

Dödläget.. "De flesta prognosmakare hade räknat med att inflationen skulle fortsätta nedåt."0 

Skattebetalarna får miljardnota för Northvolts kollaps

Jättekostnader för lönegarantier.. Ett normalt år betalar staten ut 1,6 miljarder kronor i lönegaranti totalt.0 

Bloomberg: Kontantlösa Sverige sårbart vid konflikt med Ryssland

Riksbanken försöker fixa sårbarheter.. Men vid en konflikt med Ryssland framstår Sverige som extra sårbart.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Här vigs gayparet av Nordiska Asa-samfundet. Sasha och Justin reste hela vägen från Frankrike.0 

Rapfritt i USA-toppen – för första gången sedan 1990. Inte en enda rappare på Billboard topp 40.0