EU-valet 2019

Italien använder Sverige som skräckexempel: "Vi ska inte bli som Sverige"

Publicerad 25 maj 2019 kl 16.42

Utrikes. Italiens inrikesminister Matteo Salvini säger nu att Italien inte ska bli som Sverige. "NEJ TILL EURABIEN", skriver han på Twitter och syftar på utvecklingen i Sverige.

Dela artikeln

Sverige har nu blivit skräckexempel i den italienska EU-valskampanjen.

Landets public service-företag Rai har publicerat ett inslag om hur invandringen förstört Sverige.

Bland annat säger man att det skapats ett 60-tal no go-zoner och att Sverige nu har flest våldtäkter i världen.

Den som bor i Sverige kan lätt känna igen sig i bilden som målas upp, även om Dagens Nyheter i sin agendasättande iver påstår att Italien nu sprider "osanningar" om Sverige.

Italiens populäre inrikesminister Matteo Salvini har också reagerat på tv-inslaget.

"Vi vill inte bli som Sverige, detta är inte integration! NEJ TILL EURABIEN", dundrar han på Twitter.


"Vi har lurats i 30 års tid." Politiskt korrekt önsketänkande bakom tidigare studier, visar häpnadsväckande nya fynd.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0