Sprängdåd mot polisstation i Skåne

Publicerad 5 augusti 2019 kl 09.47

Inrikes. Under natten till måndag sprängdes dörren till polisstationen i Svalöv sönder. Enligt polisen kan det röra sig om en banger eller något annat.

Dela artikeln

Det var klockan 01.03 som polisen larmades om att inbrottslarmet på polisstationen i Svalöv hade gått.

Cirka 10 minuter senare fick polisens ledningscentral in ett samtal om att det hörts "en hög smäll" i närheten av polisstationen.

Polispatruller som skickades till platsen upptäckte då att ytterrutan på entrédörren var sönder.

Initialt var det oklart vad som orsakat skadegörelsen men platsen är avspärrad och det ska nu att genomföras en teknisk undersökning.

Enligt Marie Fridström, inre befäl vid Helsingborgspolisen, kan det röra sig om en så kallad banger eller något annat som kastats mot dörren, uppger Helsingborgs Dagblad. Ingen ska ha tagit sig in i stationen.


"Vi har lurats i 30 års tid." Politiskt korrekt önsketänkande bakom tidigare studier, visar häpnadsväckande nya fynd.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Konspirationsteorin: Vladimir Putin beställde homosexskandalen

Cirkusen med Tobias Thyberg påstås bero på Ryssland. Tänkbara syftet: Få Kristersson att lägga ned sitt mäktiga "nationella säkerhetsråd".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

V kräver att regeringen agerar mot Jomshof

"Denna vidriga rasism.". Efter utspelet om att invandrarpolitiker borde "åka hem".0 

Bodens kommunalråd åtalas för våldtäktsförsök

Claes Nordmark (S) lämnar sina uppdrag.. "Man kan förstås inte fortsätta som kommunalråd om man är åtalad för försök till våldtäkt."0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0