Terrorn i Östersund

Man misstänks för terrorbrott – ska ha försökt köra på folk

Publicerad 15 augusti 2019 kl 12.30

Inrikes. En man har gripits i centrala Östersund misstänkt för stämpling till terroristbrott.

Dela artikeln

Det var vid 11-tiden igår som polisen larmades om en förare som väckte uppmärksamhet i centrala Östersund. Polis beordrades till platsen och föraren togs med för provtagning och förhör.

Senare på kvällen anhölls mannen misstänkt för förberedelse till mord.

"I nuläget finns ingen närmare information att lämna med hänvisning till FU-sekretessen, då förundersökningen initialt är i ett känsligt läge", skrev då polisen på sin hemsida.

Nu visar det sig att det handlar om ett misstänkt terrorbrott.

– Ärendet flyttades under förmiddagen i dag över till Riksenheten för säkerhetsmål och omrubricerades till stämpling till terroristbrott. Åklagaren kommer under dagen eller senast i morgon bitti ta ställning till om mannen ska begäras häktad, uppger Åklagarmyndighetens presstjänst.

– Det var högljutt och inte särskilt lugnt på platsen, säger ett vittne till Aftonbladet och berättar att mannen hade kört in i ett stenfundament.

På Aftonbladets bilder syns hur polisen riktar pistoler mot mannen.

På onsdagskvällen rapporterade TV4 enligt källor att mannen försökt köra på människor, uppgifter som varken polisen eller Säpo bekräftat. Polisen ska ha beslagtagit saker i mannens bil. Enligt TV4 handlar det om knivar och dunkar.


"Hahah hennes huvud skadades". Så reagerar invandraren efter kritiserade knuffen i ryggen.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ännu en S-kvinna fick snyftreportage i DN

Tidningen tvingas uppdatera ytterligare en artikel. Grät ut om bostadsmarknaden – visade sig jobba för S.0 

Ekonominyheter

Skattebetalarna får miljardnota för Northvolts kollaps

Jättekostnader för lönegarantier.. Ett normalt år betalar staten ut 1,6 miljarder kronor i lönegaranti totalt.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Anföll plötsligt 18-åring. Polisen går ut med bilder och vädjar om tips: Vem är han?0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Här vigs gayparet av Nordiska Asa-samfundet. Sasha och Justin reste hela vägen från Frankrike.0 

Rapfritt i USA-toppen – för första gången sedan 1990. Inte en enda rappare på Billboard topp 40.0