Fler dödsskjutningar i år än under hela 2018

Publicerad 30 augusti 2019 kl 11.03

Inrikes. Hittills i år har det skett fler dödsskjutningar i Stockholms län än under hela förra året, visar siffror i DN.

Dela artikeln

Tidigare i veckan sköts en 18-årig flicka ihjäl med automatvapen i Råcksta. Måltavlan var troligen en annan person. Hon blev det fjortonde dödsoffret i Stockholms län i år.

Det innebär att det redan skjutits ihjäl fler människor i Stockholm i år än vad det gjorde under hela förra året, då elva personer sköts ihjäl. Det totala antalet skjutningar ligger på ungefär samma nivå.

– Slår vi ihop antal dödade och skadade i år är det på ungefär samma nivå som 2018, men dödligheten har oroväckande nog varit högre i år, säger Sven Granath, kriminolog och analytiker hos polisen i region Stockholm, till DN.

Värsta året hittills har varit 2017, då 19 personer sköts till döds i Stockholm. Men egentligen är 2019 hittills värre. I augusti 2017 hade 11 personer dödats i skottlossningar, alltså färre än i år. Håller trenden i sig, kommer 2019 alltså blir det värsta året.


Nyheter från förstasidan

Trump stoppar "permanent all invandring från tredje världen"

Efter afghandådet. Presidenten lovar också strypa invandrarbidrag och skicka hem "alla som inte är en nettotillgång för USA".0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

20.000 dokument släppta. Statliga programledarens försvar: Har "absolut inte" haft gruppsex med 14-åriga flickor.0 Plus

Mer från Inrikes

Regeringen: Ge polisen AI-ansiktsigenkänning – "i realtid"

Vill ge "kraftfullt nytt verktyg" till utredare.. "Genom ansiktsigenkänning i realtid kan vi hitta brottslingar, bortrövade barn eller eftersökta terrorister."0 

Starkt Sverigehat på arabiska forum

"Även om hela Sverige brinner – låt det brinna.". Vissa arabiska influerare gör knappt annat än att uppvigla mot Sverige och svenskar.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur