Bombterrorn

Tre gripna efter dubbla sprängningar i Malmö

Publicerad 2 november 2019 kl 10.34

Inrikes. Två nya bombdåd skedde i Malmö under natten. Efter den andra sprängningen lyckades polisen gripa tre personer.

Dela artikeln

Sent på fredagskvällen och under natten till lördag skedde två detonationer i Malmö.

Först den kraftfulla bomben på Drottningtorget, som bland annat förstörde en entrédörr, fönster och bilar.

Vid tretiden på natten inträffade ytterligare en detonation vid ett trapphus längs Agnesfridsvägen i Malmö.

Även i det fallet ledde bomben till "stora skador på fasaden samt krossade rutor på fastigheter", skriver polisen på sin hemsida. Ingen person ska ha skadats.

På morgonen hade polisen lyckats gripa tre personen. I en uppdatering på skriver polisen på lördagsmorgonen:

"Tre personer greps i samband med händelsen och togs med för förhör som kommer att hållas under morgonen. Den tekniska undersökningen är klar och avspärrningarna har hävts."


"Hahah hennes huvud skadades". Så reagerar invandraren efter kritiserade knuffen i ryggen.0 Plus

Ekonominyheter

Skattebetalarna får miljardnota för Northvolts kollaps

Jättekostnader för lönegarantier.. Ett normalt år betalar staten ut 1,6 miljarder kronor i lönegaranti totalt.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Rapfritt i USA-toppen – för första gången sedan 1990. Inte en enda rappare på Billboard topp 40.0 

Hånad skrotkonst skrotas – av miljöskäl. "Semaforen" har hittills kostat skattebetalarna 800.000 kronor – men det var inte det som var problemet.0