Tyskland: Brott mot judar ska straffas extra hårt

Publicerad 1 december 2019 kl 19.22

Utrikes. Regeringen i Tyskland planerar nu att ändra landets hatbrottslagar så att brott riktade mot judar ska leda till särskilt hårda straff, rapporterar The Telegraph.

Dela artikeln

– Jag över att judar inte längre känner sig säkra i Tyskland och att så många till och med överväger att lämna landet, sade justitieminister Christine Lambrecht i ett anförande inför ledamöterna i förbundsdagen.

– Vi måste skicka en tydlig signal mot antisemitismen, fortsatte hon enligt The Telegraph.

Enligt regeringens plan ska brott som begås med antisemitiska motiv leda till extra hårda straff.

Bakgrunden är bland annat den misslyckade nynazistiska terrorattacken mot en synagoga i Halle i oktober.

Regeringens förslag välkomnas av judiska organisationer i Tyskland.

– Detta är ett viktigt steg mot en konsekvent bestraffning av antisemitiska brott, säger Josef Schuster, chef för det judiska centralrådet i Tyskland.


Nya studier omkullkastar argument för abort. "Hänsynslöst" att fortsätta med samma abortpolitik trots bevisen, enligt forskare.0 Plus

Shoppar 70 tums-TV. Nu växer frågorna om Malmös hantering av socialbidrag.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Spionmisstänkt diplomat kopplas till Thybergs gayskandal

Dramatiska vändningen. Säpo utreder om spionintrig låg bakom att homosexbilderna skickades till regeringskansliet.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Utrikes

Första vita flyktingarna från Sydafrika på väg till USA

Efter Elon Musks folkmordslarm.. 49 vita från rasvåldets Sydafrika sitter på ett plan till Washington.0 

Terrorstämplade kurdgruppen upplöser sig själv. Sker på uppmaning av fängslade grundaren Öcalan.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0