Större fattigdom i Sverige än USA

Publicerad 31 oktober 2012 kl 13.43

Ekonomi.Sverige har en större andel fattiga än USA, innan alla skatter och bidrag är fördelade. Av Sveriges invånare skulle 26,7 procent leva i fattigdom om de inte fick bidrag, jämfört med 26,3 procent av invånarna i USA.

Gilla artikeln på Facebook

Det är den Washington-baserade tankesmedjan Economic Policy Institute (EPI) som står bakom rapporten, som citeras av Forbes analytiker Tim Worstall. EPI:s definition av fattigdom innebär att man lever på under 50 procent av medianinkomsten i sitt land, alltså rör det sig om en relativ fattigdomsdefinition.

Innan alla skatter och bidrag är fördelade lever 26,7 procent av Sveriges invånare i denna typ av fattigdom. I USA är siffran 26,3 procent.

Efter att den svenska staten har omfördelat inkomsterna genom skatter och bidrag är Sverige det mest socialistiska landet i världen. Endast 5,3 procent av befolkningen lever då på mindre än halva medianinkomsten, jämfört med 17,1 procent i USA.

Lägst andel fattiga, ej inräknat skatter och bidrag, har Finland med 17,6 procent. Efter att inkomsterna har omfördelats lever bara 7,1 procent av finnarna i relativ fattigdom.

Varför så många har svårt att klara sig på egna ben i Finland jämfört med Sverige framgår inte av rapporten.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Fredrik Wikingsson plockar ut 200 miljoner i utdelning

Vänsterkomikerns klipp.. Nu delar han ut 200 miljoner kronor i utdelning till sig själv – och "pallar inte att snacka om pengar".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Ekonomi

Coop höjde priserna mest under 2025

Stora skillnader mellan matkedjorna.. Så mycket ökade priserna under förra året.0 

Guldpriset rusar igen efter Trumps kupp

Nära nytt rekordpris – igen.. Kaoset på internationella scenen lockar fler investerare till trygga tillgången.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Ingen vill längre anlita Henrik Schyffert: "Väldigt tomt i kalendern". Åkte land och rike runt och sjöng invandringens lov.0 

New York Times utser groyper till årets nyord. Antisemitiska internetfenomenet toppar prestigefulla listan.0