Adrian Boberg och Helle Schunnesson.

Programledarna hoppar av "Big brother"

Publicerad 18 februari 2020 kl 03.52

Media. Adrian Boberg och Helle Schunnesson, programledare för dokusåpan "Big brother" i statliga TV4, hoppar av programmet. Detta efter att deltagare anklagats för nazism och antisemitism, rapporterar Aftonbladet.

Dela artikeln

Förortsprofilen Isabel Pereira kastades förra veckan ut ur Big brothers-huset efter att ha sagt att hon "hatar judar".

I samma veva skrev nöjesbloggen Nyheter24 om att en annan deltagare, Sami Jakobsson, har haft tatueringar med nazistiska symboler sedan han var yngre. Hans bakgrund var dock känd sedan tidigare.

Programledarna Adrian Boberg och Helle Schunnesson väljer nu att hoppa av programmet medan det ännu pågår.

"Har bestämt mig för att inte fortsätta jobba med Big brother. Den information som har framkommit om en av deltagarna och hans förflutna var inget jag fick reda på innan jag tackade ja till uppdraget, och inget jag står bakom eller vill förknippas med överhuvudtaget", skriver Helle Schunnesson på Instagram.

"Antisemitism och rasism är för mig helt oacceptabelt och av den anledningen har jag valt att inte längre medverka", fortsätter hon.

Adrian Boberg skriver på Instagram att han inte blev "informerad om en av deltagarnas bakgrund förrän jag själv läste det i pressen".

"Sen det blev publikt har också nya uppgifter om deltagaren framkommit och jag tycker inte att produktionen har tagit sitt ansvar", skriver han.

Joel Bendrik, exekutiv producent på TV4, bekräftar avhoppen för Aftonbladet.

– Det är deras beslut och vi respekterar det. Malin Stenbäck är vår programledare och kommer att fortsätta att ha gäster under säsongen, säger Bendrik till Aftonbladet.


Svensk våldtäktsstatistik chockar världen. Miljardärens intervention väcker nu debatt bland invandringskritiker.0 Plus

Skandalanstalten. Tre av kvinnorna har nu själva dömts till fängelse.0 Plus

Så dog soldaterna för "flickskolor" i Afghanistan. Svenska medier sålde in kriget – med hundratusentals döda – som ett feministprojekt.0 Plus

Nyheter från förstasidan

V-bråket: "Stalinistisk organisation"

Daniel Riazat och Lorena Delgado Varas lämnar partiet. "Vi kommer att bygga nytt, ett politiskt alternativ som sätter frågorna före posterna".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Går omkring och terroriserar omgivningen. Filmar själva och lägger upp på Facebook.0 Plus

Mer från Media

Massanmälningar mot Expressens rysshets

Kraftiga reaktioner på krönika.. PK-profilen Jens Liljestrand beskriver sitt hat mot vanliga ryssar och vad han vill göra med dem.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Mikael Wiehe: Jag har alzheimer. Ger beskedet i Sommar i P1.0 

Mysterium omger American Eagles reklam. Modejätten pissade vänstern i ansiktet.0