Barnprogram i SVT: Så fixar du halalslaktad skolmat

Publicerad 10 november 2012 kl 08.43

Media.Den muslimska skoleleven "Fadwa" kräver halalslaktat kött i skolmatsalen. Det är exemplet som SVT:s mångkulturella barnprogram REA använder sig av för att skildra elevinflytande.

Gilla artikeln på Facebook

Det är som exempel på hur man som barn kan "ändra något som inte känns rätt" i skolan som REA lyfter fram exemplet med flickan som kräver att hennes skola ska servera kött från djur som ritualslaktats, det vill säga fått halsen avskuren tills de förblöder, enligt muslimsk sed.

När skolan inte besvarar kravet snabbt nog låter programmets producenter ett av barnen som agerar programledare ringa upp rektorn och tjata.

SVT:s inslag går att se här (från 21:14).

Halalslakt är förbjudet enligt svensk lag.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Kolumn: Joakim Andersen. Sahra Wagenknecht höjer upprorsfanan mot PK-väldet och invandringen i sin nya bok.0 Plus

Varning för starka bilder! Ena kvinnan går till attack – men offret ger tillbaka med samma mynt.0 Plus

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Svindyra pjäsen äntligen på plats. Konstnären Katharina Grosse kammar hem 26 skattemiljoner på projektet.0 Plus

Mer från Media

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0